Před čipovými platebními kartami leží skvělá budoucnost
[*] Europay/MasterCard a VISA vydaly specifikace pro čipové platební karty
[*] Elektronická peněženka CLIP v České republice
[*] Již téměř deset tisíc prodejen přijímá u nás místo peněz platební karty
Dne 1. 7. 1996 vyšel v HN článek ing. M. Jandy z České asociace pro čipové karty nazvaný Budoucnost bezhotovostního placení je v čipech. Některé publikované údaje považuji za potřebné upřesnit (další informace nalezne čtenář v HN 9. a 10. 4. 1996).
Imprinter, nebo platební terminál?
V České republice přijímalo k 31. 6. t. r. platební karty Eurocard/MasterCard 9650 obchodů, karty VISA cca 8500 a karty České spořitelny okolo 3000 obchodních míst. Pouze cca 500 obchodů, hotelů a restaurací přijímajících platební karty Eurocard/ MasterCard a VISA bylo vybaveno elektronickými platebními terminály VeriFone Tranz 330 a 395 (cca 750 ks). Jednalo se však o obchody, které realizují více než 50 % celkového prodejního obratu platebních karet. Zbývajících 92 % obchodů přijímajících platební karty představují většinou střední a malé obchodní jednotky, v nichž je v současné době použití platebních terminálů neekonomické (malý obrat, drahé terminály a telekomunikace).
V zahraničí přijímá platební karty Eurocard/MasterCard a VISA okolo 13 miliónů obchodních jednotek na celém světě. Z nich jen 1/3 je vybavena platebními terminály. V nejvyspělejších zemích (např. USA, Velká Británie, Španělsko, Francie) je platebními terminály vybaveno cca 90 % všech obchodů, hotelů a dalších míst, která platební karty přijímají. Jedná se však o země, v nichž je platebními kartami hrazena významná část maloobchodního obratu (v USA 19 % v r. 1994), jsou dostupné levné telekomunikace (např. USA), nebo byla celoplošně zavedena technologie čipových karet (s podporou státu ve Francii).
První platební terminály v České republice zavedla již v květnu 1993 Komerční banka. Z počátku byla tato novinka přijímána s určitou nedůvěrou, ale během jednoho roku začal jejich počet rychle stoupat (v červnu 1996 bylo v provozu 750 platebních terminálů). Zákazníci se sami přesvědčili, že jim platební terminály přinášejí řadu výhod. Mezi nimi jsou především:
1. Vyšší bezpečnost - každá transakce je elektronicky ověřena.
2. Rychlejší zúčtování - banka obdrží data potřebná k zúčtování elektronicky během jednoho dne.
3. Více druhů karet = větší obrat - terminál umožňuje přijímat nově zaváděné elektronické platební karty edc/Maestro a VISA/Elektron.
Přes výše popsané výhody však budou mechanické snímače (tzv. imprintery) používány ještě minimálně jedno desetiletí, a to nejen u nás. Z provozu je vytlačí až celosvětové plošné zavedení čipových karet a podstatné zlevnění platebních terminálů (dnes činí jejich cena cca 30 tisíc Kč).
Tři fáze rozvoje karet u nás
Platební karty nejsou v České republice novinkou několika posledních let. Používají se tu již 27 let (karty vydané v zahraničí). Jejich vývoj prošel celkem třemi fázemi:
1. fáze - 1968 - 1991: - platební karty přijímalo cca 1200 obchodních jednotek v několika obchodních a turistických centrech, používali je pouze zahraniční návštěvníci. - Vydávání bankomatových karet zahájila Česká spořitelna.
2. fáze - 1992 - 1994: - příjem karet se rozšířil na asi 5000 obchodů po celém území státu (z toho Praha cca 3000). Karty však již používali i středně a výše situovaní tuzemští zákazníci, začaly je přijímat první čerpací stanice a samoobsluhy.
3. fáze - od r. 1995: - díky platebním terminálům je bezhotovostní placení přístupné širokým vrstvám klientů, platební karty začínají ve velkém měřítku přijímat čerpací stanice, supermarkety, nákupní střediska, velké prodejny elektro, sportovních potřeb apod. - Banky nahrazují bankomatové karty Cirrus kartami platebními Maestro/Cirrus a zavádějí platební karty Elektron.
S cílem zjednodušit placení kartami za pohonné hmoty dojednalo Sdružení pro bankovní karty a bankovní společnost I.S.C.MUZO s firmou CCS možnost používat nové terminály CCS Unipos (on-line) pro příjem bankovních karet (odpadá nutnost instalovat zvláštní terminál pro bankovní karty). Od března t. r. jejich prostřednictvím přijímá karty Eurocard/MasterCard a edc/Maestro 149 čerpacích stanic, karty VISA cca 50. Do konce roku se však jejich počet zvýší na cca 300 až 350 čerpacích stanic. - Podobnou dohodu uzavřela se společností CCS i Česká spořitelna (240 čerpacích stanic).
Magnetické karty versus čipové
Mechanické snímače platebních karet byly zavedeny již před půlstoletím a sloužily bez problémů, dokud se kartami platily relativně vysoké částky a karty používaly jen příjmově velmi dobře situované skupiny zákazníků. Od druhé poloviny 70. let začaly platební karty široce používat i střední a nižší příjmové skupiny klientů bank a kartami začaly být ve velkém rozsahu hrazeny i relativně nízké částky. Objevily se proto tři zásadní problémy:
1. U velkého množství klientů hrozilo nebezpečí přečerpání účtu spojené s problematickým vyrovnáním vzniklého dluhu. - Telefonické ověřování platnosti a krytí transakce bylo možné provádět z praktických důvodů pouze u části transakcí.
2. Zpracování papírových dokladů z imprinterů bylo při klesající průměrné částce transakce nákladné (podobně jako u šeků).
3. Zvýšila se potřeba ochrany karet proti jejich zneužití cizími osobami.
Banky proto zavedly elektronické platební terminály, které používají ke zpracování platební transakce údaje zaznamenané v magnetickém proužku karty (od konce 60. let byly používány již u bankomatů). První terminály pracovaly v režimu off-line, tzn. že ověřovaly platnost karty proti seznamu zablokovaných karet dodávaných bankami elektronicky 2 - 3x týdně a finanční limit byl ověřen pomocí údaje v magnetickém proužku.
Tento režim byl používán do poloviny 80. let, kdy banky z bezpečnostních důvodů zavedly on-line ověření transakce (zejména u mezinárodních plateb). V tomto režimu jsou platnost karty, finanční krytí transakce a případně i PIN ověřeny přímo u vydavatele platební karty. Doba nutná pro ověření činí cca 3 - 12 s a prodlužuje se při použití málo kvalitních telekomunikací.
Telekomunikace jsou dnes základním omezujícím prvkem rozvoje bezhotovostního placení. Limitujícími prvky však nejsou jen kvalita a dostupnost telefonních a datových linek (včetně rychlosti přenosu), ale i jejich cena. V okamžiku, kdy zákazníci hradí kartou i denní nákupy potravin (Francie, Velká Británie a nyní i ČR), zvyšuje se podíl telekomunikačních poplatků na provozních nákladech. Řešením je ověření finančního krytí transakce, platnosti karty i totožnosti klienta (PIN) přímo v obchodě. Potřebné údaje však není možné z bezpečnostních důvodů uložit na magnetickém proužku. - Řešení přinášejí čipové karty s vysokou úrovní bezpečnosti.
Čipové karty nejsou novinkou
První čipové karty byly vyvinuty v první polovině 70. let a poprvé v bankovnictví masově zavedeny v roce 1990 ve Francii. Bankovní čipové karty zajišťují maximální možnou ochranu dat před nepovoleným čtením nebo záznamem, a jsou proto několikanásobně dražší než karty magnetické (cca 3 - 5 USD). Výhody a úspory provozních nákladů, které přinášejí, však hovoří pro jejich zavedení.
České banky jednaly o zavedení čipových karet ve Sdružení pro bankovní karty (dnes 25 bank) již v roce 1991, kdy se začínal budovat moderní systém platebních karet ve společnosti I.S.C.MUZO, kterou vlastní pět vedoucích peněžních ústavů. V té době byl k dispozici pouze francouzský systém čipových karet, u něhož nebylo zaručeno, že bude přijat za mezinárodní standard. Bylo však zřejmé, že čipové karty budou do deseti let zavedeny i v rámci mezinárodních bankovních asociací Europay/MasterCard a VISA. V podmínkách pro dodání bankomatů, platebních terminálů a autorizačního centra, na který jsou napojeny, byl proto stanoven závazek výrobců upravit je pro použití čipových bankovních karet, jakmile budou vydány jejich mezinárodní specifikace.
V roce 1994 vytvořily asociace Europay, MasterCard a VISA společnou pracovní skupinu pro vytvoření norem pro čipové bankovní platební karty (vychází z normy ISO 7816), zvanou Group EMV. Tato skupina vydala v uplynulém období postupně tři specifikace zahrnující jednotlivé technické oblasti, z nichž poslední byla zveřejněna letos v červnu. Jejich obsahem jsou nejen karty platební, ale i tzv. elektronická peněženka. - Společnost Europay plánuje provést v Evropě jako první celoplošné zavedení čipových karet již v letech 1997 - 2002, společnosti MasterCard a VISA počítají s obdobím delším.
Díky opatření bank z roku 1991 bude nyní možné všechny bankomaty (410 ks) Dassault, IBM a Olivetti a platební terminály VeriFone v České republice levně a rychle upravit pro souběžný příjem magnetických i čipových karet podle specifikace EMV.
Elektronické peněženky
Vydání třetího dílu specifikace EMV je základní podmínkou pro zavedení čipových platebních karet. Dalšími podmínkami je úprava autorizačních a zúčtovacích systémů bank a těchto asociací a vydání příslušných provozních předpisů. Proto je možné počítat se zahájením vydávání čipových platebních karet Eurocard/MasterCard, edc/Maestro, VISA a Electron až ve druhé polovině příštího roku. Ihned je však možné zavést tzv. elektronickou peněženku (viz HN 30. 11. 1994), určenou pro hrazení drobných částek (do cca 25 ECU). - Elektronická peněženka však nenahradí platební karty, pouze je doplní o nový produkt.
Komerční banka, Agrobanka a IPB přijaly nabídku společnosti Europay International na zahájení pilotního projektu elektronické peněženky CLIP. Jedná se o první elektronickou peněženku založenou na kompletních specifikacích EMV. Společně se svazem italských bank Servizi Interbancari se české banky stanou jejími prvními vydavateli v Evropě. Výhodou systému CLIP je jeho možné zapojení do mezinárodního provozu a využití instalované techniky i pro čipové platební karty. Významná je pro banky i možnost seznámit se prakticky s novou technikou před vydáním prvních čipových platebních karet. První zkušenosti s čipovými kartami získalo I.S.C.MUZO a Komerční banka již v červnu 1995, kdy byly čipové předplatební karty zavedeny v síti čerpacích stanic firmy Tank-Plus.
Prvních 10 tisíc karet CLIP a 600 platebních terminálů bude uvedeno do provozu začátkem roku 1997 v Praze. Nejprve budou nabídnuty jako samostatný produkt, postupně však budou doplňovat i čipové platební karty (použití pro malé transakce). V příštím roce u nás předpokládáme také zavedení elektronicky peněženky VISA Cash.
Druhým zkušebním projektem, který v tuzemsku již probíhá, je elektronická peněženka Monet, vyvinutá členy České asociace pro čipové karty. Česká spořitelna a ČSOB zahájily její pilotní projekt na podzim roku 1995 v Karviné a Zlíně. - Základem úspěšného rozšíření mezinárodních elektronických peněženek CLIP a VISA Cash i tuzemské Monet je však možnost použít k placení stejná zařízení. Zajištění této podmínky je jedním z úkolů Sdružení pro bankovní karty.
Přechodné období
Předpokládá se, že celosvětový přechod k čipovým kartám bude trvat více než deset let, z toho v Evropě pět let (v některých obchodních místech se však elektronický platební terminál nevyplatí ani v tomto období). Jsem toho názoru, že v České republice bude tento přechod mnohem rychlejší, protože české banky mají pro tuto změnu technologie na jedné straně příznivé podmínky (moderní technika) a na druhé straně podmínky nepříznivé (málo kvalitní a drahé telekomunikace). - Přechod k čipovým kartám bude proto trvat asi tři roky.
Závěrem musím říci, že nesouhlasím s názorem ing. M. Jandy z České asociace pro čipové karty (uvedený ve zmíněném článku), že: "Magnetické karty v současné době u nás vydávány nejsou..." a že asi nikdy u nás nebudou kartami platebními, ale pouze bankomatovými. I když zatím převažuje použití platebních karet v bankomatech (vloni u nás všechny bankomaty dohromady vyplatily 27 miliard Kč), velmi rychle roste obrat i počet platebních transakcí. - V roce 1995 bylo magnetickými platebními kartami v ČR zaplaceno zboží a služby za více než 2 miliardy Kč (Eurocard/MasterCard, VISA a American Express). Dalších pět miliard korun bylo realizováno pomocí imprinterů. Přes 12 miliard korun bylo uhrazeno elektronicky platebními kartami CCS v čerpacích stanicích.
I když u nás budou do roku 2009 celoplošně zavedeny čipové platební karty, ještě řadu let budou banky muset zajišťovat možnost přijímání magnetických karet vydaných v zahraničí a používání v tuzemsku vydaných karet v cizině. České banky toto svým klientům zajistí ve spolupráci s mezinárodními bankovními platebními systémy Europay/MasterCard a VISA. - Řešením budou tzv. hybridní karty, tj. karty vybavené jak čipem, tak magnetickým proužkem, příp. i embosingem (reliéfní písmo pro imprintery).
PAVEL JUŘÍK,
předseda Sdružení pro bankovní karty
Platební karty v ČR (k 30. 6. 1996)
Systém Počet bankomatů Počet obchodů Počet karet
(platebních terminálů1)
Sporožirové karty2) 680 3 500/240 600 000
Europay/MasterCard 404 9 650/761 310 000
VISA3) 142 7 000/500 10 000
1) Včetně čerpacích stanic
2) ČS - k 31. 3. 1996
3) VISA - počet obchodů a karet - odhad vývoje podle roku 1995
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist