Kvůli Kreditní bance jsou obviněni i představitelé skupiny Motoinvest
[*] Šéf Motoinvestu P. Tykač má obvinění svých spolupracovníků za účelové
[*] Guvernér ČNB J. Tošovský odložil zahraniční cestu
PRAHA (jaš) - Z různých finančních machinací, které měly poškodit plzeňskou Kreditní banku (KrB), a přispět tak k jejímu krachu, obvinila policie po třech týdnech vyšetřování prvních pět osob. Jak náš list zjistil, jsou obviněnými čelní představitelé společnosti Motoinvest Jan Dienstl a David Knop-Kostka. Dále jde o bývalé členy vedení zkrachovalé banky: generálního ředitele KrB a podle zjištění HN dalšího člověka Motoinvestu Jana Peterku, členy vedení KrB Milana Nenádla a Elemíra Václavíka.
Pouze J. Dienstl je vyšetřován na svobodě, na ostatní obviněné uvalil soudce vazbu. Šéf Motoinvestu Pavel Tykač považuje obvinění svých přímých spolupracovníků za nepravdivá a účelová - a jak se našemu listu podařilo zjistit, nepochybuje o tom, že trestní stíhání bude zastaveno. Západočeský krajský státní zástupce Augustin Hrbotický uvedl, že někteří obvinění se měli dopustit nezákonných machinací s opčními smlouvami, zpronevěry a poškozování věřitele. Policie objevila účty, kam prý byly protiprávně převedeny téměř tři miliardy korun. Pokud se trestní obvinění podaří prokázat, hrozí obviněným až 12 let odnětí svobody. Spokojenost s rychlou akcí policie vyjádřila v průběhu víkendu celá řada politiků včetně prezidenta Václava Havla, který odletěl na návštěvu Latinské Ameriky. Účast v prezidentově doprovodu odvolal guvernér ČNB Josef Tošovský, který chce pomoci sestavit tým odborníků, kteří pomohou rozšifrovat některé transakce související s krachem KrB. I přes první konkrétní výsledky šetření krachu KrB trvají představitelé některých opozičních i koaličních stran na sestavení parlamentní vyšetřovací komise.
Finanční skupina Motoinvest, která musí čelit obvinění svých představitelů, patří mezi finančně nejsilnější a velice dravá uskupení. Do povědomí veřejnosti se dostala koncem loňského roku, když skoupila významné balíky investičních fondů velkých českých bank, které jim později zpětně prodala. Dále tím, že zahájila tzv. třetí vlnu privatizace a nabídla drobným akcionářům odkup jejich akcií. Následně začala skupina Motoinvest, za níž lze podle některých odborníků identifikovat asi deset firem, budovat své finanční impérium. Ovládla největší tuzemský peněžní ústav bez podílu státu Agrobanku, jeden z největších penzijních fondů Vojenský otevřený penzijní fond a řadu investičních fondů, např. Creditanstalt, některé fondy Agrobanky a již dříve CS Fondy, IF Rentia či Panok. Ovládá také Plzeňskou banku a drží významný podíl v České spořitelně. Její snaha proniknout do orgánů ČS byla kvůli nesouhlasu státu neúspěšná.
Podstatou operací v KrB, za nimiž stojí podle informací našeho listu Motoinvest, jsou převody ztrátových pohledávek na společnosti AB Real a Kreditaktiv, aby se zlepšila hospodářská situace plzeňské banky. Podle vyjádření Motoinvestu šlo pouze o účetní operaci, která nebyla pro KrB nevýhodná. Obecně není prodej špatných pohledávek podle odborníků ničím nezákonným, nicméně centrální banka znalá detailů soudí, že operace byla pro KrB nevýhodná.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist