Nová dvoutisícikorunová bankovka je poslední z řady českých bankovek
Česká národní banka vydává 1. října 1996 do oběhu poslední z řady českých bankovek, bankovku v hodnotě 2000 Kč. Bankovka je 74 mm široká a 164 mm dlouhá a její převažující barvou je olivově zelená v několika odstínech. Doplňující barvou je fialová, rovněž v několika odstínech.
Námět bankovky je věnován české operní pěvkyni světového věhlasu Emě Destinnové. Její portrét je umístěn v pravé části lícní strany bankovky. V levé polovině této strany jsou texty označující slovně hodnotu bankovky, emisní banku a jejího představitele včetně faksimile jeho podpisu a rok vydání bankovky. Na pozadí textů jsou zobrazeny vavřínové snítky, na kterých je položena stylizovaná lyra. Na lícní straně nechybí ani hmatová značka pro nevidomé a slabozraké, kterou tvoří dva pod sebou místně vodorovné proužky.
Hlavním motivem rubové strany bankovky jsou vyobrazení symbolizující hudbu, hlava Múzy hudby a lyrika Euterpé ověnčená snítkami a plody vavřínu a pod ní dva smyčcové hudební nástroje, housle a violoncello, rovněž ozdobené vavřínovou snítkou; vavřínové snítky spojují rubovou stranu bankovky se stranou lícní. Přes tato vyobrazení je šikmo položené velké písmeno "D" stylizované do podoby strunného hudebního nástroje připomínajícího lyru. Rubovou stranu doplňuje velký státní znak České republiky a označení bankovky sérií a pořadovým číslem ve dvojím provedení.
Bankovka je stejně jako všechny bankovky předchozí opatřena řadou prvků, které ji mají chránit před snadným paděláním. Patří sem především lokální stupňovitý vodoznak na kupónu bankovky, ochranný okénkový proužek s mikrotextem "2000 Kč", vystupující v podobě 5 mm dlouhých okének na lícní straně bankovky, soutisková značka, která má stejně jako ostatní bankovky podobu písmene "C", do kterého je vloženo písmeno "S", a tzv. skrytý obrazec, tj. číselné označení nominální hodnoty bankovky, skryté v ornamentech ozdobného šálu na rameni portrétu. Při sklopení bankovky proti světlu delší stranou je toto číslo vidět jako tmavé, z kratší strany bankovky je vidět jako světlé. Dvoutisícovka má podobně jako pětitisícová bankovka ještě další ochranný prvek, kterým je tzv. opticky proměnlivá barva. Tato barva je použita pro vytištění strun lyry na lícní straně bankovky. Podle toho, v jakém úhlu bankovku sklopíme proti dopadajícímu světlu, mění se barva strun ze zlaté na zelenou.
Autorem výtvarného návrhu bankovky je stejně jako u ostatních bankovek akademický malíř Oldřich Kulhánek, autorem ryteckého přepisu portrétu i rubové strany bankovky je Miloš Ondráček. Bankovku vytiskla Státní tiskárna cenin v Praze.
ALENA KOLÍNOVÁ, Česká národní banka
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist