Praha se stala centrem obchodu s drogami


Česká republika se několik let po pádu komunismu stala významným centrem mezinárodního obchodu s drogami, kde se křižují různé "cesty", po nichž jsou zásobovány spotřebitelské země Západu, avšak stále více také země střední Evropy. "Praha je teď středem různých sítí zásobujících západní země drogami, podobně jako Hamburk, Berlín nebo Amsterdam," soudí Jiří Komorous, šéf Národní protidrogové centrály (NPC). Tak uvádí Daniel Priollet svůj komentář.

V české metropoli se protínají čtyři cesty užívané obchodníky s drogami. "Balkánská cesta" (heroin z Turecka a z jihozápadní Asie), která se přesunula na sever po vypuknutí války v bývalé Jugoslávii v roce 1991, se v Praze setkává s "jihoamerickou cestou" (kokain), s "cestou afrického hašiše" a s "novou skandinávskou cestou" zásobující tuto oblast produkty typu LSD.

"Jihoamerická cesta" je "nevysvětlená zvláštnost". Pasažéři z jihoamerických nebo evropských států nebo Evropané cestující z Kolumbie přes jedno nebo více evropských letišť vystupují v Praze s "bílým kontrabandem", který mají ukrytý v zavazadlech nebo ve svém žaludku. Mezi pozoruhodné případy patřil pasažér přepravující počítačový displej, v němž měl nacpáno devět kilogramů kokainu.

AFP

(27. 9. 1996)

"Pád komunismu a otevření hranic, které následovalo, umožnily, aby se v České republice usadili četní zločinci z bývalého Sovětského svazu a z bývalé Jugoslávie, zvláště Albánci z Kosova," vysvětluje Komorous. Albánská mafie je prý nejnebezpečnější, dokázala získat nadvládu i nad Araby, kteří byli prvními obchodníky s drogami (hlavně s hašišem) v Praze, kde již za komunistického režimu představovali hlavní zdroj této "exotické" drogy.

Později se objevila nigerijská mafie, která "tuto zemi považuje za zásobárnu poslíčků" pro distribuci heroinu a kokainu. Mladí Češi naverbovaní nigerijskými emisary byli nedávno zatčeni v Thajsku, když u nich byly nalezeny "balíky", po čemž následovalo jejich odsouzení k padesáti letům vězení. "České prostředí však nezůstává nic dlužno," dodává Komorous. Díky rozvoji místního trhu, kde dochází k prudkému růstu počtu konzumentů tvrdých drog, "čeští lumpové zastávají funkce manažerů pracujících pro zločinecké bandy, které se věnují obchodu s drogami".

Česká republika je také významným producentem drogy zvané pervitin, vyráběné na bázi metaemfetaminu a efedrinu. Národní protidrogová centrála během pěti let své existence zničila 71 laboratoří a jednu skutečnou továrnu, ve které se chystala výroba miliónů tabletek "extáze", určených především pro vývoz do Skandinávie.

České prostředí ostatně nemá problém s dodávkami surovin, protože v Roztokách u Prahy se nalézá největší továrna na efedrin, který je oficiálně určen pro český i zahraniční farmaceutický průmysl. Zaměstnanci tohoto podniku, který chce vláda privatizovat, již odcizili kilogramy této drogy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist