Pražští taxikáři už mohou okrádat legálně


Návštěvníci Prahy se budou muset mít na pozoru. Pražští taxikáři je totiž budou moci doslova odírat - a budou přitom postupovat naprosto legálně. Taxikáři v Praze totiž předstihli český bankovní a bytový sektor i obrovské úseky průmyslu a prosadili si úplnou deregulaci cen. Jinými slovy: Mohou účtovat tak vysoké jízdné, jaké budou chtít, píše agentura Reuter.

Pražští taxikáři mají přitom už osvědčenou metodu, jak účtovat jízdu cizincům: Mysli si číslo, znásob je dvěma a připočti několik nul. Nyní bude mít zákazník jedinou ochranu: Cenu za kilometr musí mít taxikář napsanou velkými písmeny na dveřích auta. Starosta Jan Koukal si nad cenovou deregulací, jež je posledním nápadem vlády Václava Klause razící zrušení cenových regulací, myje ruce. "Ministerstvo financí nutí všechna města, aby zrušila regulaci cen," říká Koukal. "Neznamená to, že nás toto řešení uspokojuje, ale je to v kompetenci Ministerstva financí." Praha se stala po roce 1989, kdy spolu s pádem komunismu skončila byrokracie a vízová povinnost pro většinu návštěvníků, jednou z nejvyhledávanějších turistických metropolí. Za první pololetí letošního roku zde přenocovaly tři milióny návštěvníků, především cizinců, což je o 33 procent

REUTER

(13. 10. 1996)

více než ve stejném období roku 1995. Zvyk "kasírovat" zde navíc přežívá ještě z dob, kdy komunisté regulovali prakticky všechno. Žádný pražský taxikář, který měl o sobě nějaké mínění, by si tehdy nevzal české koruny, jedině německé marky.

Dnes je česká měna díky Klausovi pro turisty plně směnitelná a taxikáři jsou rádi, že vydělávají v korunách. Oficiální jízdné je 12 korun za kilometr. Pokud však jsou zákazníky cizinci, hodně pražských taxikářů začne trpět amnézií a zapomene si zapojit taxametr. Další řidiči s pokročilejšími technickými znalostmi sice taxametr zapnou, ten se však točí několikrát rychleji, než by měl. Hotely účtují cizincům zcela samozřejmě dvoj- či trojnásobek sazby, již by platili místní. Loni na jaře Česká obchodní inspekce oznámila, že bude dávat vysoké pokuty hotelům, které účtují vyšší cenu cizincům. Než však nařízení stačilo vstoupit v platnost, vláda nařízení ČOI zrušila. Většina západních návštěvníků skutečně vydělává mnohem více než dvojnásobek průměrné české mzdy, která je oficiálně 8900 Kč měsíčně. Někteří pražští taxikáři však účtují čtyřnásobek.

Starosta Koukal má pro cizince jednu užitečnou radu: vyhýbat se taxíkům. "Snažíme se nabídnout rovněž některé jiné služby... společně s letištními úřady jsme zahájili tři nové autobusové linky z letiště do města s fixním jízdným," uvádí. "Tito lidé tedy mají další možnost nepoužívat taxíky," říká. Veřejná doprava v Praze je skutečně vysoce oceňována za svou rychlost, spolehlivost a dostupnost. Ti turisté, kteří neznají cestu, bolí je nohy nebo prostě spěchají, však jsou odkázáni pouze na 7000 pražských taxikářů, uzavírá Reuter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist