Evropské sdružení volného obchodu
Československo bylo první postkomunistickou zemí, která v roce 1992 podepsala smlouvu s Evropským sdružením volného obchodu (ESVO), jež usnadnila obchodní výměnu se sedmi vyspělými státy. Od roku 1995, kdy tři členové ESVO - Finsko, Rakousko a Švédsko - rozšířily Evropskou unii (EU), zbyly ve sdružení čtyři menší, ale bohaté státy - Norsko, Švýcarsko, Island a Lichtenštejnsko.
ESVO bylo v roce 1960 založeno Rakouskem, Dánskem, Norskem, Portugalskem, Švédskem, Švýcarskem a Velkou Británií. Finsko se stalo přidruženým členem v roce 1961 a plným členem v roce 1986. Island vstoupil v roce 1970 a Lichtenštejnsko v roce 1991. V roce 1972 opustily ESVO Velká Británie a Dánsko, když vstoupily do Evropských společenství (ES). Také Portugalsko po připojení k ES v roce 1985 dalo ESVO vale. Protože členy ESVO byly (s výjimkou Velké Británie) relativně malé, ale neobyčejně dynamické a výkonné ekonomiky, nikdy nevzdávaly svůj zápas o to, aby je nadále hřál sluneční svit příznivého osudu.
V rámci ESVO byl zcela volný obchod bez jakýchkoli tarifů či dovozních cel realizován v roce 1966. Jedinou výjimkou zůstal obchod zemědělským zbožím.
ESVO už od sedmdesátých let velmi těsně spolupracuje s EU, s níž má s platností od ledna 1994 dohodu o jednotném trhu v rámci takzvaného Evropského hospodářského prostoru (EEA). EEA má 380 miliónů obyvatel a představuje 40 procent objemu světového obchodu. K jistým paradoxům, který lze připsat fenoménu přímé demokracie, patří, že na této dohodě o EEA se nepodílí Švýcarsko, jehož obyvatelé se v roce 1992 v referendu vyslovili proti členství v tomto prostoru.
Po změnách ve střední a východní Evropě začalo ESVO jednat s tamními státy o spolupráci, případně o volné obchodní výměně. Dohody o volném obchodu platí s Českou republikou, Slovenskem, Polskem, Rumunskem, Bulharskem, Maďarskem, Slovinskem, Estonskem, Lotyškem a Litvou. Dohody byly rovněž uzavřeny s Albánií a Makedonií.
ESVO podepsalo obchodní dohody s Tureckem a Izraelem a prohlášení o spolupráci s Egyptem, Marokem a Tuniskem.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist