Evropské sdružení volného obchodu


Československo bylo první postkomunistickou zemí, která v roce 1992 podepsala smlouvu s Evropským sdružením volného obchodu (ESVO), jež usnadnila obchodní výměnu se sedmi vyspělými státy. Od roku 1995, kdy tři členové ESVO - Finsko, Rakousko a Švédsko - rozšířily Evropskou unii (EU), zbyly ve sdružení čtyři menší, ale bohaté státy - Norsko, Švýcarsko, Island a Lichtenštejnsko.

ESVO bylo v roce 1960 založeno Rakouskem, Dánskem, Norskem, Portugalskem, Švédskem, Švýcarskem a Velkou Británií. Finsko se stalo přidruženým členem v roce 1961 a plným členem v roce 1986. Island vstoupil v roce 1970 a Lichtenštejnsko v roce 1991. V roce 1972 opustily ESVO Velká Británie a Dánsko, když vstoupily do Evropských společenství (ES). Také Portugalsko po připojení k ES v roce 1985 dalo ESVO vale. Protože členy ESVO byly (s výjimkou Velké Británie) relativně malé, ale neobyčejně dynamické a výkonné ekonomiky, nikdy nevzdávaly svůj zápas o to, aby je nadále hřál sluneční svit příznivého osudu.

V rámci ESVO byl zcela volný obchod bez jakýchkoli tarifů či dovozních cel realizován v roce 1966. Jedinou výjimkou zůstal obchod zemědělským zbožím.

ESVO už od sedmdesátých let velmi těsně spolupracuje s EU, s níž má s platností od ledna 1994 dohodu o jednotném trhu v rámci takzvaného Evropského hospodářského prostoru (EEA). EEA má 380 miliónů obyvatel a představuje 40 procent objemu světového obchodu. K jistým paradoxům, který lze připsat fenoménu přímé demokracie, patří, že na této dohodě o EEA se nepodílí Švýcarsko, jehož obyvatelé se v roce 1992 v referendu vyslovili proti členství v tomto prostoru.

Po změnách ve střední a východní Evropě začalo ESVO jednat s tamními státy o spolupráci, případně o volné obchodní výměně. Dohody o volném obchodu platí s Českou republikou, Slovenskem, Polskem, Rumunskem, Bulharskem, Maďarskem, Slovinskem, Estonskem, Lotyškem a Litvou. Dohody byly rovněž uzavřeny s Albánií a Makedonií.

ESVO podepsalo obchodní dohody s Tureckem a Izraelem a prohlášení o spolupráci s Egyptem, Marokem a Tuniskem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist