Před sto lety byla objevena radioaktivita


Pojem "becquerel" jakožto jednotku radioaktivity zná většina lidí přinejmenším deset let - od katastrofy v Černobylu, od níž letos na jaře uplyne deset let. Název dal této jednotce francouzský fyzik Henri Becquerel, který před sto lety, 24. února 1896, referoval na francouzské Akademii poprvé o záření, které některé prvky vydávají bez jakéhokoli dodání energie nebo jiného podnětu zvenčí, a vešel tak do dějin jako objevitel přirozené radioaktivity.

Radioaktivita je vlastnost řady atomových jader transmutovat bez přispění zvenčí v jiná atomová jádra a uvolňovat přitom energii ve formě částic či záření. Této energie využívá lidstvo od počátku tohoto století; objev umělé radioaktivity a zejména možnost štěpení uranu a řetězové reakce pak otevřel dveře jak jaderné pumě, tak jaderným elektrárnám.

Přirozenou radioaktivitu objevil Becquerel (1852 - 1908), který stejně jako jeho otec a děd, přednášel na katedře experimentální fyziky v Národním muzeu historie v Paříži, vlastně náhodou. Inspirací se pro něj stal referát o záhadných "paprscích X" schopných prostupovat hmotou, které v listopadu 1895 objevil Němec Wilhelm Conrad Röntgen, přednesený 20. února na francouzské Akademii. Becquerelovi, který se v souladu s rodinnou tradicí už léta zabýval fluorescencí, nedala nová informace spát: ještě večer po návratu z Akademie začal okamžitě testovat, zda by některé fosforeskující krystaly nebyly s to rovněž vydávat záření i bez katodové trubice, s níž pracoval Röntgen. K experimentu použil fotografické desky, na něž nasypal fluorescentní uranové soli a jež na několik hodin vystavil na slunce, aby akumuloval světlo k fluorescenci - a zjistil, že tam, kde byly uranové soli, deska zčernala.

24. února 1896 pak Becquerel referoval o překvapivém výsledku svého pokusu na Akademii: "Uran vydává záření i bez vysokého napětí katodové trubice," oznámil.

Kdyby se ovšem spokojil pouze s tímto zjištěním, nevešel by zřejmě do dějin jako objevitel radioaktivity. Další posun nadešel 2. března 1896, kdy Becquerel v Akademii informuje: "Protože v minulých dnech nesvítilo slunce, nechal jsem své zabalené vzorky ve tmě v zásuvce a 1. března jsem při vyvíjení desek konstatoval, že v rozporu se všemi očekáváními byly patrné zcela ostré kontury uranu." Tím objevil přirozené záření uranu, které mohlo stejně jako Röntgenovy paprsky X pronikat pevnými tělesy.

Becquerel v následujících letech svůj objev systematicky rozvíjel: vyvrátil původní předpoklad o tom, že by uranové záření souviselo se sluneční energií, demonstroval, jak na záření působí magnetické pole. Jeho jménem pak byla nazvána jednotka radio- aktivity (jíž se původně říkalo "Becquerelovy paprsky"): jeden becquerel odpovídá záření, při němž se jeden atom rozpadne v průměru za jednu sekundu. O dva roky později pak Marie Curieová izolovala ze smolince nový prvek, který nazvala polo- nium (radioaktivita byla 150krát vyšší než u uranu) a společně se svým manželem, Pierrem Curiem, také radium, jež mělo 900krát vyšší záření než uran; nový jev pak dostal název "radioaktivita".

Za tyto revoluční objevy dostali Becquerel a Curieová v roce 1903, dva roky po Röntgenovi, společně Nobelovu cenu za fyziku. O pouhých pět let později, 25. srpna 1908, zemřel Becquerel ve věku 55 let na následky ozáření. (ČTK)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist