Bohemika tří století


Pražský antikvariát U Karlova mostu vydává třísvazkový nabídkový katalog českých i cizojazyčných bohemik, vytištěných v letech 1500 až 1800. Katalog, který má přibližně 1500 stran a obsahuje 78 barevných a černobílých příloh, se objeví na trhu v červenci. V prvním svazku jsou hesla seřazená abecedně od písmene A do K, ve druhém svazku od L do Z. Třetí svazek obsahuje soupis literatury, 12 druhů rejstříků a přílohy.

Tato vpravdě monumentální práce je určena antikvářům, odborné veřejnosti v knihovnách, muzeích a archívech, jakož i soukromým sběratelům. Celková cena všech tří svazků je 4500 korun. Katalog sestavil odborný pracovník antikvariátu U Karlova mostu Petr Voit.

Do katalogu byla zařazena díla, jejichž autoři buď pocházeli ze zemí Koruny české (z Čech, Moravy, Slezska a Lužice), nebo zde působili, dále díla v tomto teritoriu sepsaná a vydaná a také díla jazykově česká bez ohledu na místo vydání.

Při zpracování téměř 1500 bibliografických záznamů postihl sestavitel všechna hlediska pro práci se starými tisky jak ve sféře obchodní, tak především odborné. Podrobné bibliografické záznamy s typologicko-typografickými popisy a s citovanou literaturou jsou opatřeny literárněhistorickou poznámkou o autorovi a obsahu díla. Popisy fyzického stavu knih a jejich provenience jsou doplněny cenou v korunách.

Jak nás informoval majitel antikvariátu U Karlova mostu Petr Meissner, základ katalogu byl položen nejméně před patnácti lety, kdy začal shromažďovat zajímavější bohemika, která mu procházela rukama. Tehdy totiž nebylo komu je nabízet, protože místní sběratelská komunita na tom nebyla finančně dobře a státní sbírky byly bez peněz. "Měl jsem ideu, že jednou přijde doba, kdy bude možné nabídnout tyto tituly za jiných podmínek," komentuje P. Meissner. "Teprve při počítačovém zpracování vyšlo najevo, že české tisky jsou sice zpracovány v Tobolkově Knihopisu a průběžně se doplňují, ale to jsou jen tisky v češtině a většinou jen vzniklé na území Čech. Na zpracování bohemik z širšího pohledu neexistuje dosud žádný souborný, knižně vydaný pramen, ze kterého by se dalo čerpat. V tomto smyslu jsme tedy vytvořili nejen nabídkový katalog, ale i specifickou bibliografickou literaturu trvalé hodnoty."

"Neznáme analogický případ," řekl nám autor katalogu Petr Voit, "kdy západní kolega antikvář by se choval k určité části svého zboží, například ke germanikám, takovýmto způsobem, že by je sbíral a po letech vytvořil specializovaný katalog. Antikvářské či aukční katalogy, jaké obvykle vznikají, jsou běžnou obchodní záležitostí."

Vydavatelé katalogu by byli rádi, kdyby trh pro jejich příručku byl především v tuzemsku, nejen ve sféře státních institucí, ale aby se pomalu začala rekrutovat kdysi velmi bohatá vrstva soukromých sběratelů, která po roce 1948 v podstatě zanikla. Ve světě by o příručku mohla mít zájem slavistická oddělení velkých knihoven. Lze očekávat i zájem antikvářů. "Bohemikální literatura je pro zahraniční zájemce totéž, co vyjadřuje přísloví hic sunt leones," soudí P. Voit. "Jiné slovanské národy mají tištěnou část knižní kultury zpracovánu, ale o naší tištěné knize z let 1500 až 1800 není kromě Knihopisu nic. Proto proběhne-li bohemistický titul zahraniční aukcí, jeho důležitost se víceméně odhaduje z tématu." Nabídkový katalog může tudíž sehrát v zahraničí i určitou výchovnou funkci, aby se bohemikální literatura začala na evropském až světovém antikvářském fóru zhodnocovat a může mít vliv také na tvorbu cen.

V antikvariátu U Karlova mostu mají nasbírán i materiál z 19. století, které pro obrovský rozsah titulů museli tentokrát "uříznout". V budoucnosti počítají i s vydáním samostatného nabídkového katalogu bohemik 19. století.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist