VIDEO

Kdo to přišel na večeři?


Z detailů abstraktních obrazů se vyloupne magalomanský Manhattan. První záběry amerického snímku Šest stupňů odloučení (Six Degres of Separation, 1993, 107 minut) předznamenávají místo děje i povolání důležitých postav. Stárnoucí manželský pár, který jednoho večera poskytne přístřeší mladému muži, jenž byl v nedalekém Central Parku přepaden a pobodán, se totiž zabývá obchodem s uměním. Jejich ne- očekávaný host jim učaruje: je přítelem jejich dětí, synem slavného herce, příjemným a kultivovaným společníkem a také dobrým kuchařem. Brzy se však ukáže, že téměř vše, co jim napovídal, bylo pouhým plodem jeho představivosti (kterou ve večerní diskusi označil za "cestovní pas pro hledání skutečnosti"), schopnosti vstupovat (či spíše vetřít se) do cizích životů. Nebylo to poprvé, tentokrát však zanechal stopu, jež nemizí, ale naopak se zadírá do duše, nutí k přemýšlení.

Film režiséra Freda Schepisiho nijak neskrývá, že jeho předlohou byla divadelní hra Johna Guareho, původně inscenovaná v newyorském Lincolnově centru. Způsob vyprávění se v éře akčních podívaných a videoklipů může zdát leckomu zpozdilý, vnímavého diváka však naopak osloví. Jednoznačnou předností snímku jsou herecké výkony. Role manželů vytvořili zkušení Donald Sutherland a Stockard Cahnningová. Jedinečnou šanci tu však dokázal využít i mladý černošský herec Will Smith, který je znám spíše jako hvězda televizních seriálů (Bel Air), akčních filmů (Bad Boys) a úspěšný zpěvák rapu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist