Ruský GAZ opětovně vstupuje na automobilový trh České republiky

Roudnické strojírny vyrábějí nový vůz

* Roudnické strojírny a slévárny uvádějí na trh nový typ lehkého užitkového automobilu ROSS GAZELA, který vyrábí v úzké spolupráci s ruským podnikem GAZ. Ještě v prosinci opustí společnost prvních padesát vozů.
Roudnice nad Labem (ša)
Nový typ lehkého užitkového nákladního automobilu začala vyrábět akciová společnost Roudnické strojírny a slévárny v Roudnici nad Labem (ROSS). Rozšířila tak současný automobilový program, jenž se z necelé jedné poloviny podílí na celkovém objemu výkonů firmy. Nový užitkový automobil pojmenovaný ROSS GAZELA je společný produkt roudnických strojařů a ruské firmy GAZ Nižnyj Novgorod.
ROSS do konce letošního roku dodá zákazníkům padesát vozidel. Celková hmotnost vozů je 3,5 tuny a jsou montovány v provedení valník, valník s plachtou, skříň, sklápěč, furgon a v dalších variantách. Všechna nabízená vozidla jsou homologována. Společnost předpokládá, že v příštím roce prodá až 250 nových lehkých užitkových automobilů, které místopředseda představenstva této firmy Jan Mosinger označil jako "dělníky silnic". Vozidla mají doplnit současnou nabídku nejprodávanějších užitkových vozů v kategorii N1. Ruský GAZ se na konečné podobě vozů podílí především dodávkou podvozků a kabin řidiče. Vozidlo je osazeno v Itálii vyráběným motorem VM Detroit Diesel s výkonem 77 kW.
ROSS produkuje vlastní užitková vozidla od roku 1991. Nejrozšířenějším typem se stal střední nákladní automobil ROSS VIZA, jejž letos doplnila jeho nová varianta ROSS R 210 v civilním a speciálním vojenském provedení. Vedení firmy předpokládá, že automobilový program bude i v dalších letech tvořit asi polovinu celkových výkonů a že vozidla budou vyrábět převážně na zakázku. Dlouhodobý záměr počítá s roční výrobou až jednoho tisíce vozů.
"Největší pozornost chceme i nadále věnovat tradiční výrobě zemědělských strojů pro zpracování půdy a setí. Přibližně čtvrtinu této produkce exportujeme," uvedl Mosinger. ROSS je nyní se svým programem největší domácí producent zemědělských strojů. Po letos dokončené privatizaci, v níž získala majoritní balík akcií s. r. o. Autovel a spol. Praha, "odstartovalo" výkonné vedení firmy organizační, výrobkovou a územní restrukturalizaci. Při ní v několika vlnách ztratí práci až 200 pracovníků z nevýrobní oblasti, proti průměrnému počtu zaměstnanců v minulém roce. Letošní tržby zřejmě překročí půl miliardy korun, přičemž do dvou let mají vzrůst o dalších padesát procent.