DAŇOVÝ SERVIS
Příjmy z podnikání na Slovensku a daňové přiznání
Jestliže má tuzemský podnikatel (fyzická osoba se stálým bydlištěm na území ČR) dvě firmy, jednu na území České republiky (má živnostenský list, je registrován k daním z příjmů, vede jednoduché účetnictví) a druhou na území Slovenské republiky (i zde má živnostenský list a je zde registrován k daním z příjmů a rovněž vede jednoduché účetnictví podle slovenských zákonů), jakým způsobem má správně zohledňovat příjmy z podnikání na Slovensku v českém účetnictví a daňovém přiznání? Uvede je jednou částkou přepočtenou příslušným kursem až v českém daňovém přiznání, nebo musí zaúčtovat v českém účetnictví veškeré slovenské doklady, které již zaúčtoval ve slovenském účetnictví podle tamních zákonů, a částku příjmů a výdajů dohromady za obě republiky pak uvést v českém daňovém přiznání s následným použitím metody prostého zápočtu daně zaplacené v SR pro zamezení dvojího zdanění?
O. FORBERGEROVÁ, Trhanov
V dotazu uvádíte, že podnikatel získal oprávnění provozovat živnost na území SR, z čehož vyplývá, že musí mít na území Slovenska zařízení k výkonu činnosti (místo podnikání), neboli že mu vznikla na území tohoto státu stálá provozovna podle daňových zákonů SR. Živnostenské oprávnění podle slovenského živnostenského zákona vzniká u zahraničních podnikajících osob až dnem zápisu do obchodního rejstříku SR, jinak musí tento živnostenský list ve stanovené lhůtě vrátit. Povinnost zápisu do obchodního rejstříku vyplývá i z obchodního zákoníku platného na území Slovenska, neboť ten stanoví, že oprávnění podnikat vzniká zahraniční osobě až dnem zápisu do obchodního rejstříku, jinak nemá oprávnění podnikat na území SR.
V dotazu se zmiňujete, že podnikatel vede na Slovensku jednoduché účetnictví, což je v rozporu s obchodním zákoníkem SR, neboť ten stanoví v § 36, že podnikatelé zapsaní do obchodního rejstříku účtují v soustavě podvojného účetnictví. Takto vedené účetnictví je podkladem pro zpracování daňového přiznání stálé provozovny pro účely daňového úřadu na Slovensku.
Nyní zpět k vaší otázce. Tuzemský podnikatel je podle zákona o účetnictví povinen účtovat ve svém účetnictví o všech skutečnostech, které se vztahují k jeho podnikatelské činnosti, to znamená, že i příjmy z činností vykonávaných mimo území ČR musí být zachyceny v účetnictví vedeném v souladu s právními předpisy ČR. V případě stálé provozovny se toto provádí podle sdělení Ministerstva financí ČR č. j. 281/69813/1993 dvěma možnými způsoby. U prvního způsobu jsou veškeré doklady stálé provozovny na Slovensku účtovány průběžně, nebo alespoň jednou měsíčně s použitím kursu k poslednímu dni účtovaného měsíce v českém účetnictví. Při druhém způsobu je účetnictví stálé provozovny vedeno odděleně ve slovenské měně, ale podle českých zákonů. Výsledek hospodaření této provozovny se do českého účetnictví pak převádí jednou ročně s použitím kursu k 31. 12.
V daňovém přiznání se pak vychází z údajů vyplývajících z takto vedeného českého účetnictví. Při zamezení dvojího zdanění se v případě Slovenska použije metoda zápočtu prostého.
Závěrem bych chtěl zdůraznit, že stanovení základu daně a daně stálé provozovny na Slovensku se provádí podle právních předpisů SR a stanovení základu daně a daně českého podnikatele v souladu s našimi zákony, a i když právní předpisy těchto států vycházejí ze stejných základů, pravděpodobně existuje v současné době již řada rozdílů při uplatňování daňových zákonů, čímž by při nerespektování výše uvedeného pravidla mohlo dojít k doměření daně ze strany státních orgánů.
PETR RUTRLE, daňový poradce, CIS, s. r. o., Praha
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist