Kablo Elektro ve Velkém Meziříčí má konečně svou jasnou strategii

[*] Základní jmění firmy má být letos navýšeno na 200 miliónů
Základní jmění společnosti Kablo Elektro Velké Meziříčí, s. r. o., (KEVM), která je od 1. srpna loňského roku nástupcem bývalého státního podniku Kablo Velké Meziříčí, bylo k 1. prosinci 1996 navýšeno z povinných sto tisíc na deset miliónů korun. V průběhu letošního roku by mělo dojít k dalšímu navýšení na 200 miliónů Kč. "To považujeme za přiměřené a v dalších obdobích by mělo být základní jmění dále navyšováno z vlastní činnosti," uvedl v rozhovoru pro HN jednatel KEVM Jaroslav Nykl, který je současně ředitelem jeho nového vlastníka Kablo Elektro Vrchlabí, a. s. Spojení těchto dvou subjektů bylo podle něj logickým krokem vedoucím k širšímu záběru trhu, rozšíření nabídky a ukončení vzájemné konkurence v některých druzích sortimentu.
Podle Nykla se po velmi dlouho neúspěšných pokusech FNM o privatizaci státního podniku v KEVM konečně vyjasnily vlastnické vztahy a strategie společnosti může být plně rozvíjena. "Provizórium v Kablu však trvalo tak dlouho, že si na něj lidé mnohdy již zvykli a naše snahy o sjednocení podmínek strategie v obou společnostech se někdy prosazují s obtížemi." Za pět měsíců fungování KEVM v roce 1996 dosáhla společnost podle předběžných výsledků výnosů 800 miliónů korun. Kvůli nutnosti vytvořit opravné položky k pohledávkám bývalého státního podniku, k ocenění majetku a finančním nákladům spojeným s nákupem majetku státního podniku však hospodářský výsledek skončí ztrátou kolem 70 miliónů Kč. "I když společnost vyprodukovala měsíčně průměrně tolik, co bývalý státní podnik za sedm měsíců, vykázali jsme namísto jeho přibližně vysokého zisku ztrátu. Těžko se potom vysvětluje, že jde o logické vyrovnání se s privatizačními podmínkami. Pro mateřskou společnost je však vstup do KEVM dlouhodobou strategickou investicí," tvrdí Nykl. Podle něj by již v letošním roce mělo být KEVM při výnosech asi 1,8 miliardy Kč ziskové.
Výrobní program v KEVM, jehož základem je tradičně výroba celoplastových kabelů, VN kabelů a flexošňůr, zůstává i po vstupu nového majitele zachován. "Tento program má svou tradici i opodstatnění. U tradičních flexošňůr však zaznamenáváme s přílivem zahraniční spotřební elektroniky pokles poptávky," říká Nykl. KEVM se proto snaží více proniknout na zahraniční trhy. V současné době představuje export asi 25 procent celkového prodeje, jeho podíl by však měl vzrůst až na třetinu. Prostor pro růst exportu je podle Nykla v obnovování smluv s některými odběrateli. Ty byly právě díky dlouho nejisté budoucnosti bývalého s. p. v některých případech uzavírány jen na dobu určitou. "Překážkou při pronikání na trhy v Evropském společenství jsou některá omezení. Označení HAR pro volný prodej elektrotechnických výrobků v zemích ES může dostat jen výrobce ze země ES. Naše výrobky přitom mají stejné certifikace od stejných zkušeben, někdy i obsáhlejší." Nutnost zvyšování podílu exportu je podle Nykla daná již velikostí domácího trhu. Ten je již dnes v podstatě nasycen.
ALEŠ ŘIHÁČEK

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist