Kreditanstalt für Wiederaufbau podporuje česko-německé podniky
Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW), která je německou obdobou naší Českomoravské záruční a rozvojové banky, nabízí v rámci svého programu podpory středního stavu pomoc také všem německým investorům, kteří zakládají dceřiné společnosti, pobočky či společné podniky v zahraničí. Podle sdělení
frankfurtské centrály KfW podpořila tato banka ve státech střední a východní Evropy od roku 1992 celkem 350 přímých německých investic v celkovém objemu 850 miliónů marek, z toho ona sama financovala přes 500 miliónů DEM.
Na Českou republiku připadlo asi 100 projektů. Jedním z nich je Hydroprojekt Praha, který se zaměřuje na projektování a realizaci vodohospodářských a ekologických projektů. Momentálně podnik pracuje na rozšíření čističky vod pro hlavní město Prahu. Příjemcem pomoci od KfW je mnichovská poradenská společnost Dorsch Consult, která se v Hydroprojektu angažuje od roku 1994 a nyní je majoritním akcionářem podniku (68 procent akcií). Konkrétní formou pomoci jsou dlouhodobé zvýhodněné úvěry. Doba splatnosti činí až dvacet let, úrokové sazby mohou být pevné nebo variabilní a podle sdělení banky se pohybují na spodní hranici hodnot mezibankovního trhu (v současnosti je to něco mezi 5,8 a 6,0 procenta). O úvěr mohou žádat podniky, jejichž obrat nepřesahuje jednu miliardu marek. Minimální částka úvěru činí milión marek nebo cizoměnový ekvivalent, maximální částka pak 10 miliónů DEM.
KfW přitom neposkytuje úvěry přímo klientům, nýbrž v podobě refinančních zdrojů obchodním bankám. Zatím výhradním partnerem v ČR je Hypo-Bank CZ, dceřiná společnost mnichovské Bayerische Hypotheken- und Wechselbank. Ta také poskytla úvěr Hydroprojektu. Ředitel oddělení pro firemní klienty Hypo-Bank CZ Jan Drbohlav odmítl s odvoláním na bankovní tajemství uvést konkrétní podrobnosti. Šlo však o úvěr určený na rekonstrukci správní budovy a modernizaci informačního systému.
Angažmá frankfurtské Banky pro obnovu ve střední a východní Evropě přesahuje rámec přímých investic a soustřeďuje se i na dlouhodobé půjčky na export německých investičních prostředků. V letech 1992 až 1996 poskytla banka prostřednictvím těchto úvěrů přes 8,3 miliardy marek. Pro české podniky může být zajímavá skutečnost, že program KfW je určen také pro podporu zahraničních investic v Německu. Veškeré informace poskytuje síť specializovaných poradenských pracovišť.
IVANA KRČÁLOVÁ
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist