Adamovské strojírny získaly světové prvenství

[*] Nová technologie znamená náskok před konkurencí a otevření obchodních možností
Jako první firma na světě přicházejí Adamovské strojírny, a. s., Adamov, největší domácí výrobce archových polygrafických strojů, na trh s novou digitální technologií tisku ve formátu A2. Vloni již byly na několik adamovských strojů Dominant instalovány digitální systémy americké společnosti Presstek a testovány na americkém trhu. "V polovině letošního března jsme podepsali s Presstekem smlouvu o prodeji těchto strojů do celého světa. Výrazně jsme se tak odlišili od konkurence především japonských a německých výrobců polygrafických strojů, kteří kontrolují přibližně 90 procent světového trhu," uvedl pro náš list obchodní ředitel společnosti Leopold Peša. "Výrobou strojů s technologií digitálního tisku ve formátu A2 jsme výrazně předběhli konkurenci a nabízejí se nám tím značné obchodní šance," dodal Peša. V letošním roce by mělo být sériově vyrobeno asi dvacet kusů strojů, které budou směřovat do USA, od roku 1998 také na německý a japonský trh a do dalších zemí.
Adamovské strojírny očekávají letos podle ekonomického ředitele Milana Lázny nárůst objemu tržeb z loňských 1,25 na 1,68 miliardy korun. Za rok 1996 zaznamenala společnost hrubý zisk 6,23 miliónu Kč. "Je to poměrně výrazný úspěch, protože k loňskému 31. březnu, kdy převzal Adamovské strojírny nový majoritní vlastník - brněnská obchodní společnost Alta kapitál, vykazoval podnik ztrátu přes 30 miliónů korun. Původní podnikatelský plán na rok 1996 přitom počítal se ziskem 48 miliónů," tvrdí Lázna. Podle něj nový vlastník tento plán kompletně přepracoval, což se odrazilo ve snížení počtu zaměstnanců, změně odměňování (u vrcholového vedení byly odměny sníženy až o polovinu) a snížení nákladovosti. K 31. prosinci 1996 byly také vytvořeny opravné položky ve výši 74,7 miliónu korun. Podařilo se narovnat odbytové cesty, když společnost vypověděla nevýhodné smlouvy s většinou obchodních společností a v současnosti si více než 90 procent prodeje zajišťuje vlastními silami. Na export směřuje zhruba devadesát procent produkce polygrafických strojů.
"Za naprosto nesmyslnou považujeme naši privatizaci v roce 1992, kdy Dobrušské strojírny, ve kterých se vyráběl nejlukrativnější sortiment tiskařských strojů podle konstrukce a dokumentace z Adamova, byly privatizovány jako samostatný subjekt. Zatímco ve světě konkurenční firmy fúzovaly a ovládaly tak větší segmenty trhu, dva čeští výrobci, zaujímající jedno procento světového trhu, si začali vzájemně konkurovat," uvedl Peša. Pro Adamovské strojírny to znamenalo, že si musely s nemalými náklady výrobně osvojit sortiment zkonstruovaný ve vlastních kancelářích. Podle Peši Dobrušské strojírny navíc prodaly krátce po osamostatnění výrobní licenci do Indie. "Naše starší modely tiskařských strojů se tak mohou objevovat na světových trzích s nižší technickou a kvalitativní úrovní za výrazně nižší ceny," dodal.
ALEŠ ŘIHÁČEK

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist