Calofrig Borovany prochází strukturální přeměnou

[*] Neefektivní výroby nahrazují v jihočeské společnosti suché maltové směsi a dlaždice
BOROVANY (zdz) - A. s. Calofrig Borovany, přední tuzemský výrobce stavebních hmot, letos dokončí strukturální přeměnu, jejímž základem je přechod od neefektivních výrob k produktům, které na trhu najdou uplatnění a firmě postupně přinesou nové ekonomické efekty. Strategickým podnikatelským záměrem se stává výroba suchých maltových směsí. Vedle závodu v jihočeských Halámkách firma v dubnu zahájila provoz v novém závodě ve Studénce a v červenci hodlá otevřít další závod v Praze-Čakovicích. Celková kapacita všech tří maltařských závodů by se měla podle dostupných informací pohybovat nad 200 tisíci tunami směsí za rok.
Současně Calofrig prodává většinu aktiv divize Zliv rakouské firmě Schiedel, neboť zdejší výroba žáruvzdorných hmot včetně šamotů se stala zcela neefektivní a konkurenceschopný výrobní program se nenašel. "U komínových systémů jsme se nedokázali v Evropě prosadit. Než vést neúměrné války, je lépe se dohodnout," vysvětluje pozadí tohoto kroku generální ředitel Calofrigu Stanislav Duda. Od letošního ledna Calofrig zlivský závod vyčlenil do samostatné a. s. Holding Zliv a minoritu převedl rakouskému partnerovi, který se zde zaměří na vyzdívky komínů, což je jeden z rozhodujících produktů značky Schiedel. Odprodej dalšího balíku akcií se nyní připravuje.
Vedle tradiční výroby kameninových trub, tvarovek a filtrační křemeliny společnost spolu se svým majoritním vlastníkem - CHKZ Clumčany - rozvíjí v Borovanech v rámci s. r. o. Borgres novou produkci keramických vysoceslinutých dlaždic. Závod byl uveden do provozu v prosinci 1996 a jeho výrobní kapacita je zcela vytížena.
S potížemi se naopak prodává kamenina, která ještě nedávno prožívala konjunkturu. Navíc se dnes na evropském trhu, kde jsou nevyužité kapacity o objemu sto tisíc tun, střetává s konkurenčními

výrobky z plastů, betonu nebo sklolaminátů. I v Borovanech jsou výrobní kapacity kameniny využity jen z poloviny. Východiskem se má stát tříletý program rozvoje zaměřený na český i evropský trh. "Předpokladem však je výroba ve špičkové kvalitě podle evropské normy, jinak by se ve vyhroceném tržním prostředí situace stala krizovou," uvádí ředitel Duda.
Majoritním akcionářem Calofrigu, jehož základní jmění činí 451,656 miliónu Kč, se v závě-ru roku 1995 stala a. s. CHKZ Chlumčany. Cílem této akvizice bylo zlepšit postavení obou, navzájem si nekonkurujících, společností na trhu stavebních hmot. V roce 1996 Calofrig při celkových výnosech 768,2 miliónu korun vytvořil hrubý 79,4 miliónu Kč. Z čistého zisku 48,130 miliónu Kč zřejmě dividendy, vzhledem k velkým investicím, které v roce 1996 dosáhly 294 miliónů Kč, vypláceny nebudou. Letos mají výnosy vzrůst na miliardu a hrubý zisk na 90 miliónů korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist