Prodej pozemků jako zboží

Firmy, předmětem jejichž činnosti je zprostředkovávat prodej a koupi nemovitostí, tj. pozemků a staveb, zpravidla postupují dvojím způsobem. První způsob spočívá v tom, že zprostředkující firma svou činností směřuje k tomu, aby zájemce o prodej nebo koupi mohl uzavřít kupní smlouvu (podle občanského zákoníku) s třetí osobou. Firma se nestává vlastníkem nemovitostí, které třetí osoby mezi sebou prodávají a kupují. Druhý způsob naopak spočívá v tom, že firma nemovitost nabízenou k prodeji koupí a již známému nebo možnému zájemci prodá. Prostřednictvím dvou kupních smluv tak dochází k převodu vlastnictví nejprve z prodávajícího na zprostředkující firmu a následně k převodu vlastnictví ze zprostředkující firmy na kupujícího. Možná, že stručně a jednoduše popsaná činnost není vyjádřena zcela přesně, nicméně z hlediska následujícího objasnění jde o nepřesnost přípustnou.
Objasnění se týká pouze druhého způsobu činnosti a pouze pozemků, protože právě v jejich případě se vyskytují některé nejasnosti nebo i nesprávné postupy.
Podle příslušných předpisů jde při druhém způsobu o koupi a prodej nemovitostí, avšak z hlediska účetnictví jde u zprostředkující firmy o zboží za předpokladu, že firma postupuje v souladu s Čl. I odst. 7 účtové třídy 1 postupů účtování pro podnikatele. Podle tohoto ustanovení jsou zbožím pozemky, které firma pořizuje za účelem prodeje v nezměněné podobě a sama je nepoužívá. Stručně a jednoduše řečeno, zprostředkující firma např. koupí zemědělský pozemek a prodá zemědělský pozemek nebo koupí zahradu a prodá zahradu a v takovém případě účtuje o zboží. Vyskytují se však případy, že firma (kterou v těchto případech už plným právem asi nelze označit za zprostředkující) koupí např. zemědělský pozemek zčásti osázený stromovím a zčásti oplocený, na koupeném pozemku stromy vykácí a oplocení zbourá, pozemek zplanýruje, zastaví komunikacemi, inženýrskými sítěmi, domy, parkovištěm apod. a následně pozemek a stavby prodá. Firma tedy nekoupila pozemek za účelem jeho prodeje v nezměněné podobě a na pozemku provádí stavebně investiční činnost, takže nemůže v případě pozemků účtovat o zboží, nýbrž naopak musí účtovat o investičním majetku.
Nejde však jen o správnost účetnictví, ale i o možné důsledky daňové. Je nutno předeslat, že zákon o daních z příjmů na několika místech hovoří o zásobách (např. v § 26 odst. 2), a na účetní předpisy sice neodkazuje, avšak sám zásoby nevymezuje, takže v případě zboží (které je součástí zásob) je nutné vycházet z účetních předpisů. Možný daňový důsledek pak vyplývá z § 24 odst. 2 písm. t) zákona, podle něhož je při prodeji daňovým nákladem vstupní cena pozemků s výjimkou zásob jen do výše příjmů z prodeje. Pokud by šlo o pozemky jako zásoby (zboží), toto ustanovení by se neuplatnilo, protože však jde o pozemky jako investiční majetek, ustanovení se uplatňuje.
MILAN BLATNÝ,
ekonom

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist