Karosa vyveze první autobusy do západní Evropy

[*] V loňském roce vzrostl počet autobusů vyrobených ve Vysokém Mýtě téměř o třetinu
BRNO (ař) - Karosa Vysoké Mýto, a. s., připravuje první autobusy k exportu na západoevropské trhy. Do Francie by mělo směřovat 200 autobusů Recreo, což je speciální úprava úspěšného městského a meziměstského autobusu C935 z nové řady 900, a ve Francii bude používán jako školní autobus. "V loňském roce směřovalo na export necelých 55 procent naší produkce, doposud jsme však vyvážely pouze směrem na východ a na jih. Úspěch s autobusem Recreo při loňském představení v Paříži nám otevírá dveře i na náročné západní trhy," uvedl při včerejší prezentaci Karosy na veletrhu Autotec její generální ředitel Rudolf Černý. Při získávání nových trhů využívá Karosa obchodní sítě francouzské společnosti Renault, která je s 51 procenty jejím majoritním vlastníkem. Výsledkem výrobní spolupráce obou společností je nízkopodlažní City Bus pro městskou hromadnou dopravu a dálkový luxusní autobus Iliade.
U všech modelů autobusů z nové řady 900, vycházející z dřívější typové řady 700, je používán většinou motor Renault, splňující normu EURO 2 (pro export i EURO 1). "I když motory Liaz montujeme v současné době stále ještě asi do třetiny vyrobených autobusů, zájem ze strany zákazníků o ně klesá. Životnost autobusů řady 900 se prodloužila z 8 na 12 let a cítíme u zákazníků obavy z toho, že nebudou mít po celou tuto dobu garantován dostatek náhradních dílů na motory Liaz," řekl obchodní ředitel Karosy Petr Karásek. Na domácím trhu je u městských autobusů zastoupení obou motorů přibližně shodné, pro meziměstskou dopravu jsou dodávány téměř výlučně s motory Renault.
Karosa v loňském roce vyrobila 1177 autobusů, což je o 28 procent více než v roce 1995. Objem výroby vzrostl z 1,7 miliardy v roce 1994 a 2,4 miliardy v roce 1995 na loňských 3,1 miliardy korun. Zisk se zvýšil z 58 miliónů v roce 1995 na 105 miliónů v loňském roce. Letos by měl objem výroby podle Černého překročit 3,6 miliardy Kč. Na domácí trh bylo od počátku roku ke včerejšku prodáno 250 autobusů, vyrobeno jich bylo ale 450. "Dotace pro dopravce na nákup nových autobusů začnou být poskytovány až nyní, takže čekáme v průběhu června radikální nárůst prodeje," tvrdí Černý.
Kromě modelů City Bus a Iliade neuvažuje Karosa v současné době o zavedení dalšího kooperačního výrobku do výroby. Hodlá pouze podle Karáska zvyšovat podíl vlastních prací na společných modelech. Kromě nové typové řady 900 totiž ještě souběžně běží řada 800, což jsou autobusy určené výhradně pro východní trh.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist