Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se stal manažerem České pojišťovny

[*] Mezi nabídkami pro exministra Kočárníka bylo i místo v Investiční a Poštovní bance
[*] Česká pojišťovna letos očekává minimální zisk
PRAHA (eko) - Členem představenstva největšího pojišťovacího ústavu v zemi České pojišťovny se včera na návrh Fondu národního majetku stal bývalý ministr financí a současný poslanec za ODS a kandidát na člena rozpočtového výboru Ivan Kočárník.
Podle dobře informovaných zdrojů však za Kočárníkovým příchodem do pojišťovny stojí především skupina PPF, která tento pojišťovací ústav ovládá od loňského roku. Osobní vztahy mezi PPF a Kočárníkem jsou známy již z doby, kdy byl nově zvolený manažer pojišťovny ještě ministrem financí. PPF například připravovalo pro Kočárníka řadu podkladových materiálů pro jednání v Rusku o řešení českých pohledávek.
Za působení Kočárníka na Ministerstvu financí se také v rámci řešení krize a následného krachu Kreditní banky Plzeň podařilo skupině PPF pojišťovnu ovládnout. Vlastníky skupiny PPF jsou Petr Kellner, Milan Maděryč a prezident Svazu průmyslu a dopravy Štěpán Popovič.
Ze zjištění HN vyplývá, že Kočárník volil mezi celou řadou nabídek, mezi nimiž bylo například i místo ve vedení Investiční a Poštovní banky či Konsolidační banky. Podle generálního ředitele ČP Ladislava Bartoníčka je Kočárníkovo jmenování v souladu se strategií udělat z pojišťovny špičkovou instituci.
Důvěryhodné zdroje z bankovních kruhů uvádějí, že skupina PPF buduje silnou finanční skupinu, do které by ráda začlenila i významnou banku. Zajímá se prý proto o privatizaci Investiční a Poštovní banky a o koupi Agrobanky. Ideu propojit Českou pojišťovnu se silnou bankou chtěla ve svůj prospěch již dříve realizovat ČSOB.
Včerejší valná hromada přijala zprávu představenstva o hospodaření ústavu za loňský rok, které skončilo ztrátou 5,2 miliardy korun. Tato ztráta souvisí právě s krachem Kreditní banky Plzeň, kde byla pojišťovna hlavním akcionářem. Akcionáři schválili pokrytí části ztráty z ážiového fondu, nerozděleného zisku minulých let a z rezerv. Letos Bartoníček očekává hospodaření s "černou nulou", tedy s minimálním ziskem.