Povodňové dluhopisy jsou cenné papíry na doručitele
Nebývalý zájem o povodňové dluhopisy vyvolal i zvýšený zájem o tento druh cenného papíru. Ne každý, kdo se stal jeho majitelem, ví, čeho se vlastně stal vlastníkem a co s držením tohoto papíru je spojeno.
Z držení povodňového státního dluhopisu má jeho majitel dva rozhodující nároky:
nárok na vrácení peněžních prostředků, které do jeho nákupu investoval a
nárok na výplatu úroků.
Pokud jde o vrácení peněžních prostředků investovaných do nákupu, ty mohou být majiteli dluhopisu vyplaceny až po uplynutí doby jejich splatnosti. Což je rok 2002, jak vyplývá z oficiálního názvu dluhopisu: Povodňový dluhopis České republiky, 1997 - 2002. Přesně pak 1. srpen roku 2002.
Může se však stát, že majitel dluhopisu bude, i při dobré vůli pomoci při financování nákladů plynoucích ze záplav, peníze potřebovat ještě před uplynutím doby jeho splatnosti. Zde se naskýtá možnost peníze získat zpět prodejem tohoto cenného papíru na Burze cenných papírů Praha (BCPP). Prodej lze uskutečnit přes kteréhokoliv obchodníka s cennými papíry (většina bank je takovýmito obchodníky). A protože povodňový dluhopis je materializovaný, v listinné podobě, je nutné jej před prodejem odevzdat tomuto obchodníkovi do správy s pověřením k jeho předání budoucímu kupci.
Dluhopisy se kupují a prodávají za aktuální cenu na burze. Může se stát, že tato se bude odchylovat od částky (jmenovité hodnoty) uvedené na dluhopisu. Jmenovité hodnoty jsou 1000 korun. Lze zakoupit i hromadný dluhopis v částce 10 000 Kč. Ceny, nazývané obdobně kursem, za které se dluhopisy obchodují, jsou uváděny v procentech ze jmenovité hodnoty. Takže při kursu 101 dostanete za dluhopis v hodnotě 1000 Kč ve skutečnosti 1010 korun. Pozor ovšem na to, že ten, kdo koupí takový dluhopis za oněch 1010 korun, dostane při skončení splatnosti dluhopisu nazpět jen jmenovitou hodnotu, tj. 1000 korun. (Kursy jsou uváděny v kursovním lístku. Svůj dluhopis v něm najdete počínaje zhruba 20. srpnem, v části Hlavní trh: Obligace a dluhopisy. K jeho bezpečnému poznání slouží tzv. ISIN /identifikační číslo/, které je pro povodňové dluhopisy: CZ 0001000509. Dluhopisy se na burze kupují a prodávají včetně tzv. alikvotní neboli poměrné části úroku. Jeho výše je uváděna v kursovním lístku v předposledním sloupci.)
Co se úroků týče, budou vypláceny majitelům jednou ročně, vždy k datu vydání, tj. k 1. srpnu daného roku. (První výplata tedy bude po 1. srpnu 1998.) U listinných dluhopisů se o výplatu úroků musí postarat jejich majitel sám. Tak, že z něj ustřihne tzv. kupón s datem pro příslušný rok a předloží jej k proplacení na tzv. výplatním místě. Což bude některá z poboček České spořitelny. (Je však možné si tyto dluhopisy uložit u některé z bank, která takové služby poskytuje, a pověřit ji inkasem úroků.)
Povodňové dluhopisy jsou cenné papíry na doručitele. To znamená, že jak úroky, tak i vložené peníze se vyplatí komukoliv, kdo kupón nebo dluhopis do výplatního místa donese. Proto je více než dobré jednak si ponechat doklad o jejich koupi a zároveň si pečlivě poznamenat i pořadová čísla těchto cenných papírů.
FRANTIŠEK PAVELKA, Českomoravská hypoteční banka, a. s.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist