Ministerstvo obrany patrně vbrzku splní podmínky ODA pro prodej tanků Alžírsku

[*] Ministr Výborný bude znovu žádat zřízení Rady pro vyzbrojování
PRAHA (jem) - Posílení letectva na úkor ostatních složek armády bude obsahem změny koncepce výzbroje armády, kterou dnes předloží ministr obrany Miloslav Výborný vládě k posouzení. Našemu listu to včera potvrdil jeho ekonomický náměstek Miroslav Kalousek.
Zvýšení významu vojenských vzdušných sil pro obranu státu má být kompenzováno snížením počtu tanků. Zdůvodnění, proč nyní proti letošnímu březnu Ministerstvo obrany (MO) klade pro zabezpečení vnější bezpečnosti menší důraz na pozemní síly, si vyžádali především ministři ODA. Bez tohoto vysvětlení opakovaně odmítli souhlasit s odprodejem sta tanků T-72 M1 Alžírsku. Výborný chtěl za peníze získané z prodeje obrněnců nakoupit dvanáct podzvukových letounů L-39 ZA. Podle Kalouska souvisí zvýšení významu letectva pro obranu s novými hospodářskými skutečnostmi, jako jsou úsporná opatření vlády a následky povodní.
Na zmíněné úpravě koncepce výzbroje armády se v pondělí shodli předsedové všech tří koaličních stran. Šéf ODA Michael Žantovský však případné uskutečnění obchodní transakce s Alžírem podmínil ještě zřízením tzv. Rady pro vyzbrojování. Ta by měla rozhodovat o všech strategických otázkách ohledně výzbroje armády. Náměstek Kalousek k tomu uvedl, že MO předložilo návrh na zřízení této rady již počátkem roku 1994, kabinet jej však zamítl. Kalousek konstatoval, že pokud bude politická vůle, resort obrany předloží předlohu k ustavení rady znovu a zapracuje do ní také zkušenosti získané v oblasti vyzbrojování v posledních třech letech.
Žantovský rovněž prohlásil, že jeho strana bude patrně souhlasit s prodejem tanků do Alžírska až poté, co se vyšetří, zda armáda nezačala s úpravou obrněnců podle požadavků zákazníka ještě dříve, než o tom začala vláda jednat. Podle náměstka Kalouska se však na tancích žádné prvky modernizace neprováděly. Jak uvedl, pouze státem zřízená účelová organizace Vojenský opravárenský podnik 025 Nový Jičín kontrolovala technický stav obrněných vozidel po deseti letech jejich uskladnění.