Vypořádání klientů Kreditní banky Plzeň oddáleno
[*] Likvidaci banky prodražují policejní vyšetřování, obtížný prodej provozních jednotek a zdlouhavá soudní projednávání pohledávek
Akcionáři plzeňské Kreditní banky (KrB), a. s., neschválili na valné hromadě konané 29. srpna zprávu likvidátora ani návrh likvidačního projektu banky, které loni v srpnu z důvodů platební neschopnosti odebrala ČNB licenci a od října je v likvidaci. Banka má dosud 10 600 neuspokojených klientů. Hlavní akcionář - pražská makléřská firma Alpha Broker (AB), jež patří České pojišťovně a vlastní 61,35 procenta akcií banky - se postavil také proti novým stanovám banky, ale podpořil schválení loňské účetní uzávěrky.
Podle pověřeného zástupce AB Josefa Brože byl důvodem blokace nejdůležitějších bodů jednání valné hromady fakt, že AB si chce likvidační zprávu i projekt pečlivě prostudovat, neboť některé závěry nejsou pro vlastníka průhledné. "Hlavní je, aby likvidace proběhla důkladně," řekl Brož, který zcela odmítl úvahy o tom, že důvodem blokace by mohla být snaha "vytěžit" z likvidace maximum pro AB. Likvidátor KrB Jiří Lanc tento postup majoritního akcionáře kritizoval s tím, že valná hromada byla zbytečná a navíc neví, co by měl ve svých materiálech předělávat. Brož argumentoval, že vše vyřeší mimořádná valná hromada, kterou plánuje AB svolat co nejdříve.
Likvidátor v předkládaných materiálech uvedl, že banka má nyní závazky v objemu 11,6 miliardy Kč. Vzhledem k tomu, že k prodeji je určen majetek za 5,6 miliardy a banka má na hotovosti 544 miliónů Kč, je schopna uspokojit své "větší" věřitele jen z poloviny. Neschválený projekt počítal, že klienti, kterým KrB dluží nižší částky, budou uspokojeni plně. Klienty s pohledávkami do 75 miliónů Kč bude banka refundovat z 50 procent a zbylých devět největších věřitelů uspokojí ve stejném objemu, ale až do tří let. Tyto firmy si ale mohou převzít pohledávky banky a vymáhat je prostřednictvím advokátní kanceláře nebo specializované firmy. Likvidační projekt měla potvrdit také schůze věřitelů, která byla plánována po jeho schválení valnou hromadou.
Kreditní banka, jejíž celková ztráta za dva předešlé roky činí přes 7,6 miliardy Kč (z toho necelých šest miliard za rok 1995), poskytla podle Jiřího Lance v letech 1991 až 1995 úvěry za 20,2 miliardy Kč, z nichž je 30 procent klasifikovaných. Lanc pro HN uvedl, že představenstvo podalo loni v srpnu návrh na konkurs banky z důvodu jejího předlužení. Potvrdil, že důvody k prohlášení konkursu trvají, což také znovu oznámil Krajskému soudu v Plzni.
Jiří Lanc dále uvedl, že policejní vyšetřování leasingových a úvěrových obchodů banky stále trvá a váže značnou část současných 194 pracovníků (za sedm měsíců se jejich počet snížil o 957 lidí) a velké náklady. "Policie požaduje stále nové analýzy, což likvidaci prodražuje a omezuje," řekl Lanc. Banka dosud předala policii dokumentaci k 293 obchodním případům, z nichž stále neobdržela zpět 24. Má navíc velké problémy s prodejem a převodem celních jednatelství (nejrozsáhlejší síť celních pracovišť v ČR, z nichž má 43 v pronájmu a osm vlastní), neboť nedávný vítěz tendru na provozování celního programu Raiffeisenbank dosud neuzavřela s Generálním ředitelstvím cel řádnou smlouvu. Také prodej ostatních pracovišť banky se příliš nedaří. Podobně prodej a převod dalších 77 provozních jednotek (59 v nájmu a zbylé vlastní), které banka chce prodat přímo nebo dražbou, je velmi obtížný.
Problémem je také prodej zbylých pohledávek z leasingu (nyní je jejich objem 837 miliónů, v době prohlášení likvidace 1,27 miliardy Kč), a to vinou nedostatečné evidence obchodů a právně chybných smluv. Podle J. Lance je jejich vymáhání soudem nákladné, neboť KrB musí hradit soudu poplatek ve výši čtyř procent z dlužné částky (až jeden milión korun). Výhodnější proto bude předat je vymáhací agentuře. Dalším problémem je vymáhání 88 miliónů Kč pohledávek, jež zůstaly na Slovensku.
Celkové pohledávky banky, která eviduje 777 klientských úvěrů, činily bez opravných položek ke konci července 7,4 miliardy Kč a od loňského prosince do konce července se snížily pouze minimálně - úhradami od klientů ve výši 32 miliónů Kč. Od vyhlášení likvidace podala banka 101 žalobu na dlužníky a celkově eviduje 502 žaloby, kdy je pohledávka soudně zajištěna. Soudní vymáhání je podle Lance velmi zdlouhavé. Banka proto zkoušela zveřejňovat dlužníky v tisku, což vyvolalo dva protichůdné právní výklady. Někteří právníci totiž tvrdí, že tím bylo porušeno bankovní tajemství, jiní s tím nesouhlasí. Výhodnějším způsobem vymáhání pohledávek než jmenování neplatičů je podle něj najatá advokátní kancelář. Přímým prodejem lze řešit pouze malou část pohledávek.
VÁCLAV PROKŠ
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist