Elektronické systémy asi nahradí tradiční burzy

Rozdíly mezi burzami a jinými obchodními systémy pomalu mizí

* Technologický vývoj umožňuje organizovat trhy s cennými papíry bez tradičních dvou základních znaků, tj. burzovního parketu a členství, které byly dosud s každou burzou spojovány. Hnací silou je úspora nákladů. Bude-li vývoj pokračovat dosavadním směrem a tempem, potom lze očekávat, že tradiční burzovní systémy budou ve světě nahrazeny elektronickými obchodními systémy. Takovým příkladem je v České republice RM-Systém a patrně též vzniknou další systémy.
Ve Spojených státech amerických se noví zprostředkovatelé obchodování s cennými papíry označují jako alternativní obchodní systémy (alternative trading systems - ATS). Americká komise pro cenné papíry SEC je definuje jako automatické systémy, které centralizují, zobrazují, párují a jinak uspokojují obchodní zájmy, ale nejsou u SEC registrovány jako národní burzy nebo asociace cenných papírů. Podporuje nové systémy obchodování, neboť jsou nositeli konkurence a snižování nákladů investorů na obchodování. To zvyšuje likviditu trhu.
Objem obchodování s akciemi na těchto ATS (Instinet, Bloomberg a POSIT) je větší, než činí objem obchodování na Americké akciové burze (American Stock Exchange) a všech národních burzách. Dosud SEC regulovala mnoho ATS jako brokery-dealery, a nikoli jako burzy. Podle konkrétního zprostředkovatele rozhodovala, zda bude regulovat daného zprostředkovatele jako burzu nebo jako brokera-dealera. Negativním důsledkem je, že některé ATS podléhají regulaci původně určené pouze pro brokery-dealery, přestože jejich aktivity jsou zcela burzovního charakteru. V poslední době však SEC upouští od tohoto přístupu a žádá odbornou veřej-nost o náměty na vyřešení problému. Všeobecně se má za to, že současná regulační struktura neodpovídá růstu alternativních obchodních systémů.
SEC se nyní rozhoduje mezi dvěma způsoby řešení situace. Prvním řešením je pokračovat v regulaci ATS jako brokerů-dealerů s tím, že by podléhaly dalším požadavkům a zavedly by se u nich seberegulující organizace (self-regulatory organizations - SRO), které existují u burz. Transparentnost trhu by bylo možné zvýšit požadavkem, aby ATS veřejně oznamovaly objednávky všech účastníků a veřejnost by měla možnost na tyto objednávky reagovat nákupem nebo prodejem. Kromě toho by ATS poskytovaly svým SRO informace o obchodování v systému a reálném čase.
Toto pojetí však má i své nevýhody. Za prvé, takto pojatá regulace ATS nemusí splňovat požadavek adekvátního přístupu k investorům, který je kladen na brokery-dealery. Za druhé ATS by nepodléhaly některým opatřením, která SEC vydala pro burzy za účelem podpory konkurence. Právě zvyšování konkurence mezi poskytovateli burzovních služeb je v rozvinutých zemích důležitým znakem regulačních orgánů.
Druhým řešením je regulace ATS v rozsahu, v jakém jsou nyní regulovány burzy. Jedná se o rozšíření pojetí významu slova "burza", aby byla pokryta aktivita ATS, které se angažují ve stejných aktivitách jako registrované burzy. SEC by měl v tomto případě možnost nevyžadovat od těchto ATS plnění všech regulačních předpisů, platných pro klasické burzy.
Podle nové rozšířené definice "burzy" by je SEC dělil na tři kategorie. První skupinou by byly ATS, které mají nízký objem obchodování a pasívní cenovou strukturu. Od těchto systémů by se nepožadovalo, aby se registrovaly jako národní burzy cenných papírů a podléhaly by omezeným požadavkům.
Druhá skupina by obsahovala alternativní obchodní systémy s vysokým objemem obchodování a aktivní cenovou strukturou, které ale nejsou založeny na členském principu. Na těchto ATS by se požadovalo, aby se zaregistrovaly jako burzy. Současně by se však na nich nevyžadovalo plnění všech předpisů, které jsou kladeny na dnešní burzy. Třetí skupinou by byly tradiční burzy, které jsou založeny na členském principu.
Nová definice burzy je dostatečně široká, aby zahrnovala současné burzy, současné systémy ATS a budoucí systémy ATS, které se nyní vyvíjejí. SEC hodlá omezit aplikaci svých burzovních regulačních opatření na systémy ATS, čímž podpoří inovace, nově vznikající systémy ATS a nezbytnou konkurenci mezi zprostředkovateli obchodování s cennými papíry.

Josef Jílek, Česká národní banka

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist