Nové směry v manažerské přípravě kladou důraz nejen na obsah, ale též na formu
Znáte svůj vhodný učební styl?
* Efektivnost školení závisí na souladu osobních předpokladů manažera a způsobu, jakým jsou mu poznatky prezentovány. V této souvislosti se hovoří o aktivním, reflektujícím, teoretickém a pragmatickém učebním stylu.
Pracujete-li jako manažer, patří bezesporu mezi vaše priority časová efektivnost jakékoli činnosti. Pokud uvažujete o potřebě zvýšit svoji manažerskou kompetenci účastí na některém z hojně nabízených kursů či školení, položíte si pravděpodobně otázku: "Nebude to ztráta času? Nedozvím se pouze teoretické poučky, které budou mít jen nejasný vztah k praktickým úkolům? Přinese mi účast na školení něco užitečného?" Při hledání odpovědí může mimo jiné napomoci znalost učebního stylu, kterým si pro vás přirozeným způsobem běžně osvojujete nové poznatky a dovednosti.
Pojem učební styl je spojen s koncepcí tzv. zkušenostního učení, která se od 80. let postupně prosazuje v oblasti manažerské přípravy. Tato koncepce zdůrazňuje proti klasickým pojetím učebního procesu aktivní roli dospělého jedince. Cílem není pouhé osvojení si vědomostí a dovedností, ale především přenesení výsledků učení do pracovního života a zároveň i využití každodenní zkušenosti jako vydatného zdroje poznání. Proces učení probíhá podle této koncepce jako cyklus čtyř stadií (viz schéma): konkrétní zkušenosti, pozorování a reflexe, zobecňování až po ověření závěrů v nových situacích (kupř. vyzkoušení stanovených zásad při řízení další pracovní porady).
Individuální učební styl je spojen s preferencí některého ze stadií učebního cyklu. Pro jeho určení existují speciální dotazníky, odhad vlastního učebního stylu je však možné provést i cestou sebereflexe. Zkuste se při následujícím popisu zamyslet, který z jednotlivých učebních stylů - podle vašich znalostí sebe sama - je vám nejbližší:
Aktivní styl učení odpovídá výrazné orientaci na stadium "konkrétní zkušenosti" v učebním cyklu. Projevuje se otevřeností k novým zážitkům, ochotou k riziku i k řešení nenadálých kritických situací. Člověk, který inklinuje k aktivnímu stylu učení, je spontánní, společenský a hravý. Nejvíce mu vyhovují učební postupy, ve kterých jsou zahrnuty nové příležitosti, dosud nepoznané problémy a zároveň je při nich možné se aktivně zapojit, volně formulovat svoje myšlenky, upoutat na sebe pozornost v diskusi (jakými jsou např. hraní rolí, simulační hry, týmové soutěže).
Reflektující styl učení preferují lidé, kteří se vyznačují hloubavostí, pečlivostí a rozvahou. Snaží se získat informace z různých zdrojů, pečlivě je hodnotí a teprve potom se rozhodují. Své kolegy raději pozorují, než by se s nimi přeli, své zkušenosti a zážitky pozorují s určitým nadhledem.
Preferujete-li tento učební styl, budou vám nejlépe vyhovovat takové učební postupy, při kterých máte příležitost sledovat a hodnotit dění (kupř. výsledky týmové práce), naslouchat a pozorovat (třeba skupinu při práci, instruktážní film) a nedostanete se do situací, kdy vám hrozí časový stres.
Teoretický styl odpovídá orientaci na stadium "zobecňování". Projevuje se snahou o uspořádání znalostí a zkušeností do komplexních a logických celků. Jedinec s tímto učebním stylem se nejlépe učí tehdy, pokud získávané poznatky jsou součástí určitého modelu, racionálního systému či teorie a zadávané úlohy mají jasnou strukturu.
Pragmatický styl učení je výrazem zaměření na stadium "jednání". Lidé s tímto zaměřením vyhledávají nové myšlenky s cílem ověřit jejich použitelnost v praxi. Při kursu nebo školení nemají rádi rozvláčné diskuse, zajímají se především o spojitost mezi probíraným tématem a praktickými problémy. Vyhovují jim takové učební metody, které návaznost na každodenní úkoly zdůrazňují a zároveň umožňují si novou techniku či postup bezprostředně vyzkoušet.
Pokud vás stručný popis dovedl k zamyšlení nad tím, kterému z učebních stylů dáváte přednost, máte šanci zvolit si příště takový kurs či školení, který vám může vzhledem k používaným metodám přinést největší prospěch.
Karel Pavlica, Vysoká škola ekonomická v Praze
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist