Slezsko za mír

Poslední rakousko-uherský císař Karel Habsburský, který nastoupil na trůn v roce 1916 po zemřelém Františku Josefovi, usiloval o vystoupení své monarchie z první světové války a jako protihodnotu za souhlas s tímto krokem nabízel císařskému Německu, které by tak ve válce zůstalo osamoceno, postoupení moravského Slezska, tedy části tehdejších zemí Koruny české. Vyplývá to z dosud utajovaných dokumentů, především osobních dopisů císaře Karla, které ve Vídni zveřejnil historik rakouského státního archívu Peter Brouceck.
Císařova snaha i jeho vlastní rukou psané dopisy tehdejšímu rakousko-uherskému ministru zahraničí Czerninovi spadají do roku 1917. Tehdy již Karel naléhavě pociťoval, že se mu monarchie hroutí pod rukama a že pokud válku okamžitě neukončí, nastane naprostý kolaps. Dosud byla z těchto snah známá jen tzv. Sixtova aféra, pojmenovaná po- dle bratra Karlovy manželky, kterého císař pověřil tajným vyjednáváním o míru s Francií. Paříž však tehdy rakouskou nabídku k separátnímu míru zveřejnila a Vídeň musela celou aféru popřít, aby nebyla vilémovským Německem označena za "zrádce společné věci centrálních mocností".
Dosud se však nevědělo, že Karel přes tento krutý neúspěch ve snaze o vystoupení z války intenzívně pokračoval. Příslušné dokumenty totiž meziválečná Rakouská republika zařadila mezi tajné, tyto materiály pak v roce 1938 zabavil Hitler a odvezl je do Berlína, odkud je v roce 1945 spolu s dalšími supertajnými archívy Třetí říše odvezla do Moskvy Rudá armáda. Moskva pak tyto dokumenty zpřístupnila mezinárodním odborníkům až před několika lety, po rozpadu SSSR.
Z listin, které měli rakouští historici nyní možnost v Moskvě prostudovat, vyplývá, že v srpnu 1917 Karel vlastnoručním dopisem pověřil ministra Czernina, aby nabídl Německu za souhlas s odchodem Rakousko-Uherska z války "revizi Hubertusburgského míru z roku 1763", kterým byla ukončena tzv. sedmiletá válka s tehdejším Pruskem. Tímto mírem bylo Slezsko, dosud patřící celé k zemím Koruny české, rozděleno na většinovou část připadající napříště Prusku, poz- ději Německu, a na malou jižní část, připadající k Moravě a zůstávající tak zemím Koruny české, které tehdy byly součástí habsburské monarchie.
Czernin byl poté pověřen nabídnout německému císaři Vilémovi i zbývající část Slezska (v dopise označeného jako Rakouské Slezsko) za souhlas s mírem. Současně Karel Viléma vyzýval, aby také zažádal o mír, dokud to jde z výhodnějších pozic, a obětoval tomu třeba i Alsasko-Lotrinsko, které Francouzi ztratili v roce 1871 a nyní je požadovali zpět. Reakce Viléma a kancléře Hindenburga by- la však rozhořčená. Rakouská c. a k. rozvědka tehdy zjistila, že Německo dokonce připravuje plány na obsazení průmyslově důležitých Čech a jejich vyhlášení v Praze za "německou korunní zemi", pokud by Vídeň skutečně uzavřela separátní mír.
Karel vedl i další jednání prostřednictvím papežského nuncia Pacelliho a jeho pozice v Itálii nebyla tak beznadějná. Řím mu za odstoupení italskojazyčné části Jižních Tyrol nabízel kompenzace v tehdejších italských koloniích, například Eritreu nebo části severní Libye. Vnitřní tajná služba však Karlovi hlásila, že v případě oslabení separátním mírem hrozí odstředivé tendence slovanských částí monarchie a možná i občanská válka, kterou by proti tomuto trendu zahájily německonacionální síly. (ČTK)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist