Případ Mata Hari zůstává i po desetiletích stále nejasný
Ze světel ramp do stínu popraviště
(čtk)
Jméno slavné "femme fatale" počátku století - exotické tanečnice Mata Hari, od jejíž popravy v Paříži uplynulo tento týden ve středu rovných osm desetiletí, se v průběhu let stalo synonymem svůdné špiónky a jeho nositelka legendou - o to slavnější, že povaha a rozsah její údajné špionáže zůstaly dodnes zahaleny tajemstvím.
Tragický příběh dcery prosperujícího kloboučníka Margarethy Geertruidy Zellové se začal odvíjet 7. srpna 1876 v nizozemském Leeuwardenu. Jako čerstvá absolventka učitelského institutu v Leidenu se v roce 1895 provdala za důstojníka skotského původu v nizozemské koloniální armádě, kapitána Campbella MacLeoda. V letech 1897 až 1902 s ním žila na Jávě a Sumatře, kde vystupovala jako "javanská tanečnice".
Potom se mladý pár vrátil do Evropy, aby se záhy rozešel a od roku 1905 již mladá umělkyně tančila v Paříži pod jménem Lady MacLeodová. Brzy si začala říkat Mata Hari, což je údajně malajský výraz pro slunce (doslova "oko dne"). Vysoká, nesmírně přitažlivá a ochotná vystupovat na veřejnosti téměř nahá, sklízela se svými východoindickými břišními tanci na pódiích v Paříži i dalších velkých městech oslnivý úspěch a její kariéru lemovaly tucty milenců většinou z řad důstojnických sborů.
Slunce slavné tanečnice začalo zapadat někdy v polovině první světové války. Ačkoliv skutečné okolnosti její špionáže zůstávají dodnes nejasné, podle jisté zprávy jí údajně na jaře roku 1916, kdy žila v Haagu, nabídl německý konzul finanční odměnu za jakékoliv informace, jež bude schopna získat na své další cestě do Francie.
Britské zdroje zřejmě informovaly francouzskou rozvědku o jednáních s německým důstojníkem v Haagu. Francouzské podezření, že je slavná tanečnice "dvojitou agentkou", zesílilo a 13. února 1917 byla zatčena v Paříži. Po zatčení pouze přiznala, že předala jednu neaktuální informaci jistému důstojníkovi německé výzvědné služby.
Mata Hari rovněž tvrdila, že přijala nabídku francouzské rozvědky na špionáž v Belgii, tehdy okupované Němci. Údajně se však neobtěžovala informovat Francouze o své předchozí úmluvě s Němci. Později uvedla, že měla v úmyslu zajistit Spojencům podporu Ernesta Augusta, německého vévody z Brunšvicku-Lüneburgu, dědice vévodství cumerlandského ve Velké Británii.
Ačkoliv se skutečné obvinění nikdy nepotvrdilo, ve vypjaté atmosféře první světové války stačilo k tomu, aby nad ní vojenský tribunál v Paříži 25. července vynesl trest nejvyšší. 15. října 1917 ve vincenneském lesíku u Paříže slavnou tanečnici zastřelili francouzští vojáci.
"Když jsme nastoupili, vyvedli ji z pevnosti. Byla to elegantní mladá žena, působila klidně, usmívala se a byla statečná: Odmítla černou pásku přes oči," vzpomínal v roce 1995 jeden z účastníků popravy, 97letý Maurice Halbin.
Uhrančivé tajemno osobnosti slavné špiónky odjakživa fascinovalo romanopisce a filmaře. Nezapomenutelné je ztvárnění Mata Hari Gretou Garbo, k literárním zpracováním se nově připojuje životopisný román Anne Braganceové.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist