Internet je dvousečná zbraň
Internet je celosvětová síť, která umožňuje uživateli přístup odkudkoliv kamkoliv. Prostřednictvím nameserverů a IP adres si váš počítač může sáhnout na jakýkoliv jiný počítač, umístěný kdekoliv, a číst jeho data, pokud to administrátor vzdáleného systému povolí. Faktem ovšem je, že stávající bezpečnost internetu je nulová. Co se týče koncového uživatele, nechci nikoho děsit, ale je fakt, že pokud znám vaše IP a mám jistou technickou erudici, mohu si prohlédnout obsah vašeho stroje (a modifikovat jej), budete-li zrovna on-line. Zcela jiný problém ovšem nastává pro velké firmy, které prostřednictvím internetu podnikají. Napadení obsahu jejich internetového serveru, modifikace či smazání databázových zdrojů, zneužití osobních dat atd., mohou být fatální.
Na českém internetu existují tyto jevy taktéž, technologie bezpečnosti je zde doposud v plenkách zejména proto, že se ve většině projektů na webu jedná o věci, které nejsou schopny zaplatit drahou bezpečnostní technologii. Případů napadení známých serverů (Armáda české republiky, Ministerstvo vnitra, Mamedia) je internetové veřejnosti známo vysoké množství a ve společnosti jsou vždy vděčným vtipem.
Existuje technologie nazvaná firewall, protipožární stěna, která zabraňuje neoprávněnému přístupu k firemní síti. Firewall je souhrnným označením pro hardwarové i softwarové řešení. Problém ovšem je, že ne vše, co se za firewall vydává, jím skutečně je. Produkty jsou pochopitelně odstupňované i cenově. Proto je nesmírně důležitá zpráva, že americká společnost Trusted Information Systems, Inc. (http://www.tis.com) oznámila, že získala souhlas Ministerstva obchodu USA pro vývoz svého výrobku RecoverKey Toolkit do celého světa, přičemž nebude vyžadována licence. S tímto exportním označením bude společnost TIS, Inc. schopna rozšířit RecoverKey Toolkit mezi softwarové výrobce do celého světa bez potřeby dalších exportních povolení.
RecoverKey Toolkit je zdrojový kód, který umožňuje vývojářům vytvořit aplikace, jež podporují key recovery. Významné společnosti včetně IBM, FTP Software, Inc. a Sterling Commerce již licencovaly RecoverKey Toolkit pro začlenění do svých vlastních výrobků.
Podle Stephena T. Walkera, prezidenta společnosti TIS, Inc. toto povolení znamená pro zahraniční výrobce softwaru možnost získat RecoverKey Toolkit rychleji a snáze než doposud, a urychlit tak vývoj šifrovacích aplikací, které umožňují bezpečné elektronické obchodování s výhodami uživatelské kontroly key recovery.
TIS, Inc. rozšiřuje kompletní řešení RecoverKey po celém světě. Bylo založeno dvanáct Key Recovery center v šesti různých zemích. RecoverKey je také implementován jako součást několika obchodních pilotních programů ve Spojených státech a v Evropě.
Řešení RecoverKey reprezentuje několik komponent. Jsou to: nástroj pro správu klíčů s možností obnovy uživatelských dat v případě ztráty nebo poškození klíče, výkonný šifrovací nástroj pro Windows 95 a Windows NT a balík nástrojů pro vývoj bezpečných aplikací s technologií Key Recovery.
Na českém a slovenském trhu zastupuje Trusted Information Systems brněnská společnost SkyNet (http:// www.skynet.cz). Nabízí kompletní bezpečnostní řešení na produktech TIS Gauntlet, bezpečnostní analýzu, návrh řešení, realizaci, záruční i pozáruční servis, 24 x 7 help-line i školení správců sítě. V nabídce je i řešení na klíč. Mezi referenční instalace patří SPT Telecom, Škoda, automobilová a. s., a několik dalších důležitých společností.
Domnívám se, že v současnosti tedy mohou tyto produkty nabídnout vysokou míru bezpečnosti firemním sítím i komerčním webovým projektům.
Marek Prchal
sikkim@muzika.cz
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist