NA AKTUÁLNÍ TÉMA
Ekologické katastrofy a mimořádné události
Nešťastné události posledních dnů vyvolané katastrofálními povodněmi byly kromě ztrát na životech a majetku způsobených přímo vodním živlem poznamenány obavami z ekologických haváriích v zatopených oblastech. Neočekávaný a razantní průnik vody do průmyslových podniků ve většině provozů bezprostředně ohrožoval životní prostředí. Téměř každý průmyslový podnik ostatně představuje z hlediska vstupních surovin, pomocných prostředků, meziproduktů, výrobků a odpadů menší či větší časovanou ekologickou bombu schopnou explodovat zejména při mimořádných událostech. Stejně jako je povinností státu mít připraven záchranný systém, který minimalizuje ztráty na životech a majetku, povinností podniku je udržet v krizové situaci ekologická rizika pod kontrolou.
Součástí systémového přístupu podniků k ochraně životního prostředí je vytvoření a udržování postupů umožňujících identifikovat možný vznik havarijních situací a situací havarijního ohrožení. Norma ISO 14001 a Nařízení Rady (EHS) č.1836/93 (EMAS) požaduje také přípravu kvalifikované reakce na vzniklou havárii, stejně jako postupy pro prevenci a zmírnění dopadů na životní prostředí. Princip tohoto přístupu spočívá v zavedení pořádku v obecném slova smyslu, přičemž jednotlivými stupni k jeho dosažení jsou: zmapování zdrojů potenciálního rizika, stanovení pravomocí a odpovědností na všech stupních řízení včetně přenosu informací, vytvoření a udržování havarijní dokumentace, proškolení zaměstnanců a stálá funkční údržba zavedeného systému. V jádru však zůstává vědomí odpovědnosti managementu za veškeré dění v podniku.
V podnicích, které už budují systém environmentálního managementu (EMS), se minimalizace havarijních rizik bez výjimky řadí mezi hlavní závazky. V situaci, kdy se příprava právních předpisů odpovídajících legislativě Evropské unie vleče řadu let, je dobrovolný přístup podnikatelských subjektů k havarijní přípravě v rámci EMS nesmírně cenný. Motivuje je totiž k zavádění metodik a postupů dosud běžných jen ve vyspělých zemích.
Na příchod živelní pohromy reagovaly různé podniky různě. Potvrdilo se opět známé pravidlo, že klíčem k úspěchu je odpovědný management, který v kritické chvíli zná největší rizika a ví, jak jim čelit. Není bez zajímavosti, že ty organizace, které podle zpráv z masmédií obstály na jedničku a udržely často obrovská rizika pod kontrolou (Moravské chemické závody Ostrava, Barum Continental Otrokovice), mají systém environmentálního managementu buď již zaveden, nebo jej budují.
ZUZANA KUBÍNOVÁ, GEN, s. r. o., Praha
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist