Krátce z vědy a techniky
Ampakiny představují novou třídu molekul, které podporují lidskou paměť. Jedna pilulka prý umožní zapomnětlivým sedmdesátníkům vybavit si informace s lehkostí a přesností lidí o padesát let mladších. Tvrdí se, že zlepšuje paměť i u dvacetiletých. Ani švédští, ani američtí neurofarmakologové nezjistili při klinických testech žádné vedlejší účinky. Užívání těchto látek si však vyžádá legislativní úpravu.
Počet osobních vozů, které jsou v provozu na celém světě, je odhadován na více než půl miliardy. Jak bylo konstatováno na 1. mezinárodním kolokviu o palivech ve Stuttgartu, to dohromady reprezentuje 18 miliónů MW výkonu ve formě spalovacích motorů. Firma Bristol-Myers Squibb je čtvrtou největší farmaceutickou firmou na světě. Firma zaměstnává přes čtyři tisíce vědců v 17 výzkumných centrech v USA a v Evropě, kde je prováděn základní výzkum a klinické studie. Firma kromě výroby léků provádí i jejich distribuci a stará se o školení lékařů. Vývoj nového léku od myšlenky ke klinické aplikaci trvá v průměru 15 let a stojí kolem 500 miliónů dolarů. Obvykle je úspěšná jedna nově objevená látka nebo sloučenina z desíti. V ČR založila tato firma dceřinou společnost v roce 1991.
Lavapren je kopolymer na bázi etylénu a vinylacetátu, který vyrábí firma Bayer. Jako základní elastomer může být tato směs plněna do vysokého stupně přísadami, které snižují jeho hořlavost. Kabely vyrobené z tohoto materiálu při požáru vyvíjejí jen málo kouře, čímž se stávají únikové cesty snadno rozeznatelné a požár lze účinněji hasit.
Lékem příštího století je podle některých lékařských časopisů označován Tea Tree Oil (olej z australského čajovníku, čajovníkový olej). Jde o esenci získávanou ze stromu čajovníku, který roste jen v určitých částech Nového Jižního Walesu v Austrálii. Tento olej je považován za nejsilnější a nejefektivnější přírodní antiseptikum. Olej účinkuje na většinu typů infekcí včetně dýchacího ústrojí, močových cest, infekcí kůže, vaginy, kousnutí či bodnutí hmyzem, při léčbě popálenin, boláků, ústních vředů, vyrážky, pro léčbu trychofycie a dermatomykózy a mnoha dalších.
Využití sluneční energie bude testováno ve společném vědeckém projektu USA - Izrael, jehož základ bude činit 5,3 miliónu USD. Cílem bude demonstrovat schůdnost využití sluneční energie pro výrobu elektřiny v zařízeních o kapacitě v řádu stovek kW až desítek MW. Systém bude používat speciální optiku a vzdušný sběrač vyvinutý ve Weizmanově institutu. Tyto prvky odrážejí, koncentrují a konvertují sluneční paprsky na teplo, které v plynových a parních turbínách v kombinovaném cyklu generuje elektřinu.
Nežádoucí ochlupení lidského těla může být natrvalo odstraněno laserovou metodou. K tomuto zjištění dospěl britský vědec M. Clement náhodou, když se pokoušel na své ruce odstranit touto technikou mateřské znaménko. Laserová metoda byla testována na souboru 800 pacientů univerzitní nemocnice, přičemž úspěch byl zaznamenán v 85 % případů. Ochlupení může být odstraněno z tváře, krku i jiných částí těla.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist