V dětmarovické elektrárně zahraniční dodavatelé podcenili projektovou přípravu

Elektrárna má potíže s odsířením

* Jediná velká černouhelná elektrárna ČEZ, Elektrárna Dětmarovice, nemůže dva měsíce po smluvním termínu spustit nové odsíření za 1,5 miliardy korun. Dodavatelům v čele s Mitsubishi Corporation hrozí dvousetmiliónová sankce.
Dětmarovice (ek)
Již na konci loňského listopadu měla Elektrárna Dětmarovice uvést do provozu odsiřovací zařízení pro všechny čtyři 200MW bloky. Zřejmě však nepřevezme novou technologii za 1,5 miliardy korun dříve než koncem dubna. Před koncem loňského roku byl totiž v elektrárně, která zpracovává černé uhlí, zahájen teprve zkušební najížděcí provoz, při němž byly do první ze dvou odsiřovacích jednotek vpuštěny spaliny ze čtvrtého elektrárenského bloku. Důvodem mnohatýdenního skluzu v dokončení technologie je špatné řízení dodávek čtyřčlenného mezinárodního konsorcia firem Mitsubishi Corporation, Mitsubishi Heavy Industries, Ansaldo Industria a Cifa Progetti, které zastřešuje japonská korporace. Nabídka této skupiny zvítězila v mezinárodním výběrovém řízení v květnu 1995. Podle ředitele elektrárny Jana Mikulky ale zahraniční dodavatelé silně podcenili již projektovou přípravu a hned první fáze výstavby se proto začala opožďovat přibližně o šest měsíců. "Objevily se i potíže v komunikaci uvnitř konsorcia. Potíže jsou na všech velkých stavbách, ale u nás se jedná o superproblém," řekl Mikulka.
Konsorciu, vedenému firmou Mitsubishi, se dosud nepodařilo dokončit zařízení na vykládku a přípravu vápence pro odsiřování, nátěry technologických zařízení, izolace a terénní úpravy. Nebyla předána dokumentace k technologickým dodávkám a některým stavebním částem díla. Nejsou zcela hotové elektrikářské práce a není dokončeno zateplení budov. "Před námi je ještě problém postupného najíždění na výkonové hladiny a komplexní zkoušky," konstatoval Mikulka. Povrchové a terénní úpravy se zřejmě protáhnou do června.
Problémem odsíření v Dětmarovicích se intenzívně zabývá vedení ČEZ. Naposledy o něm jednalo pondělní představenstvo. O konečném návrhu řešení by měl v nejbližších dnech rozhodnout generální ředitel ČEZ Jan Vacík. Návrh dodatku ke smlouvě ČEZ s Mitsubishi Corporation předpokládá, že by firma dodavatele nepenalizovala, ale vyžadovala by zvýšení užitné hodnoty. Těmi by podle Mikulky mělo být posílení technické úrovně, výrazné prodloužení záručních lhůt, rozšíření dodávek náhradních dílů o speciální části a zřejmě i částečné snížení ceny. "Jednání jsou velmi komplikovaná," řekl Mikulka. Případná penalizace by podle něj mohla přesáhnout 200 miliónů korun.
Potíže s dodávkami Mitsubishi měl ČEZ i při odsíření Elektrárny Prunéřov. Podle ředitele sekce investic ČEZ Jiřího Richtera ale v tomto případě Japonci v poslední fázi dokázali zastoupit subdodavatele a termín dokončení investice za asi čtyři miliardy korun stihli.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist