Projekt ozdravení firmy má být schválen do konce března

Chemické závody Sokolov se ztrátou

* Přes 73 procent akcií Chemických závodů Sokolov, jednoho z největších evropských výrobců kyseliny akrylové a jejích esterů, přebírá na základě usnesení vlády rafinérsko-petrochemický holding Unipetrol.
Sokolov (vap)
Trvající propad průměrných cen kyseliny akrylové a jejích esterů na evropských trzích, ale především neplánované výrazné zvýšení plateb úroků v posledním čtvrtletí způsobilo loňskou 200miliónovou ztrátu Chemických závodů Sokolov, a. s. (CHZS), což je o 28 miliónů Kč více proti roku 1996. Tržby firmy se přitom meziročně zvýšily o 5,5 procenta na 2,85 miliardy Kč, přičemž vývoz tvořil 83 procent. Podle generálního ředitele Miroslava Krejčího plánuje letos firma díky plnému využití kapacit tržby mírně pod třemi miliardami, udržení objemu vývozu a mírnou ztrátu, jejíž výše bude záviset na tom, zda se jí podaří snížit finanční náklady.
Pouze úroky z úvěrů totiž CHZS ročně zatěžují 300 milióny Kč. Podnik přitom loni počítal s výrazně nižšími platbami, neboť nejpozději v červenci plánoval emisi dluhopisů v objemu 800 miliónů Kč, jejíž výnos by plně restrukturalizoval jeho závazky vzniklé výstavbou předloni "rozběhnuté" japonské linky na výrobu kyseliny akrylové za 3,5 miliardy Kč. Podle Krejčího ale vzhledem k negativní politickoekonomické situaci v zemi (kursové vlivy, útoky na korunu apod.) opadl zájem zahraničních investorů a manažeři City Bank a České spořitelny emisi nedoporučili.
Současné úvěry firmy mírně převyšují miliardu korun - základní jmění činí 1,82 miliardy Kč, přičemž dominují závazky u státní Konsolidační banky. Obě plánované loňské splátky u japonské EXIM Bank firma splatila. Japonský úvěr tak už je z velké části uhrazen a zbývají jen čtyři splátky. Podle ředitele se ale loni firmě nepodařilo umořit úvěr Konsolidační banky.
Finanční revitalizace, resp. oddlužení je dlouhodobým problémem firmy s velmi konkurenceschopnými produkty. Proto nový akcionář CHZS - holding Unipetrol, který na základě nedávného rozhodnutí vlády převzal 73,74 procenta státního podílu chemičky, rozhodne do konce března o způsobu ozdravení firmy. Podle Krejčího bude znovu přezkoumána možnost emise obligací i zvýšení základního jmění až o miliardu korun. Šéf chemičky zároveň doplnil, že proces integrace CHZS a Unipetrolu má být završen už na valné hromadě Chemických závodů v červnu nebo v červenci. Začlenění do Unipetrolu přinese firmě zejména surovinové napojení na Chemopetrol Litvínov. Krejčí uvedl, že vstupem do Unipetrolu propojování firmy nekončí a bude pokračovat hledání strategického partnera pro výrobu polymerů. Zahraniční firma, která by získala akcie CHZS, by ale musela přinést know-how, licence nebo technologie. Výroba polymerů Sokrat by měla postupně vzrůst ze současných 20 na 50 procent tržeb. Už jejich loňská produkce vzrostla meziročně o pětinu. Navíc letos na jaře "naběhne" šestá linka na polymery za 130 miliónů Kč, která zvýší výrobní kapacitu až o 50 procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist