"Malá" energetika tvořila téměř 15 procent loňských tržeb pražské firmy
Energoprojekt má další nové programy
* Energoprojekt Praha nechce být v budoucnu pouze projekčně-inženýrskou firmou, ale hodlá se stále více orientovat na architektonicko-inženýrské práce a zapojit se tak do subdodavatelských projektů.
Karlovy Vary (vap)
Příležitost zejména v tzv. regionální energetice vidí pro příští roky Energoprojekt, a. s., Praha, generální projektant jaderných elektráren Temelín (JETE) a Mochovce. "Jaderné zakázky loni tvořily přes 60 procent tržeb, ale projekty malých energetických zdrojů pro města a průmysl spolu s čistírnami odpadních vod už necelých 15 procent, což bude shodné i letos," řekl generální ředitel Jaroslav Knotek.
Tyto nové činnosti zahájila firma naplno v loňském roce. Spolu s ČKD DIZ připravila typové nabídkové projekty paroplynových elektráren s jednotkami 50 a 100 MW včetně ekonomického hodnocení a chce "jít" také do výkonů 10 a 30 MW. Zkušenosti z této oblasti získal Energoprojekt ve Vřesové u Sokolova, kde zpracoval kompletní projekt i prováděcí dokumentaci pro firmu ABB. "Považuji to za zatím nejlepší projekt paroplynové elektrárny v ČR," řekl Knotek. "Zatím ale mají tyto investice návratnost přes 15 let, což souvisí s nákupními i výkupovými cenami plynu a elektřiny." V klasické energetice se stal Energoprojekt vítězem retrofitu Elektrárny Tušimice I a společně s britským Bechtelem připravuje v rámci programu Phare posouzení možnosti výstavby 300 MW uhelného zdroje v areálu Elektrárny Ervěnice. "Vzhledem k tomu, že po dostavbě JETE bude v ČR potřeba vystavět dalších 600 MW nových zdrojů, připravujeme ve spolupráci s ČEZ studii proveditelnosti nového uhelného zdroje o výkonu 330 až 600 MW v oblasti elektrárny Dětmarovice," řekl Knotek.
"Do budoucna nechceme být jen projektovými inženýry, ale hodláme se více orientovat na architektonicko-inženýrské práce a zapojit se tak do zabezpečování subdodavatelských projektů, kdy bychom řídili projekty, vyškolili personál a garantovali spuštění bloku," uvedl. Energoprojekt si chce udržet své postavení v ČR i na Slovensku a soustředí se také na obchodní pomoc moskevskému Teploenergoprojektu, s nímž by mohl vstoupit na čínský trh.
Energoprojekt je od roku 1994 členem sdružení Cimex Group, jehož C-akciový fond drží přes 77 procent akcií. Při získávání zakázek a garancí firmě pomáhá propojení na vnitroholdingovou banku Cimex Group. "Pomocí tohoto mechanismu nemáme problémy s externími bankami," řekl Knotek. Loňské tržby Energoprojektu se 420 zaměstnanci činily 428 miliónů Kč a čistý zisk se meziročně zvýšil ze šesti na 24 miliónů Kč.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist