Devalvační očekávání údajně podpořily i vládní kruhy

Útok na korunu není reálný

* Prezidentské volby vyvolávají paradoxně tlak na zhodnocení koruny. Skupina exportérů zainteresovaná na devalvaci prý na Slovensku neexistuje.
Bratislava (čtk)
K externím tlakům na slovenskou korunu se v poslední době připojily i domácí hlasy. Paradoxně to jsou vyjádření premiéra Vladimíra Mečiara a jeho poradce, státního tajemníka ministerstva financí Petra Staňka, která významně přispěla k posílení devalvačních očekávání. V prohlášení Nadace F. A. Hayeka to uvedl její prezident Ján Oravec.
Podle nedávného vyjádření Petra Staňka prý analýzy slovenského ministerstva financí signalizují, že na Slovensku dojde v březnu nebo dubnu k měnové krizi, což státní tajemník ministerstva financí prezentoval jako osobní názor. Ministerstvo financí přitom v následné reakci zásadně popřelo informace o hrozící měnové krizi i existenci analytických materiálů, které by na možnou měnovou krizi poukazovaly. Ještě před Staňkem hovořil v závěru loňského roku o možném útoku na slovenskou měnu sám premiér Vladimír Mečiar.
Podobný scénář přitom považuje prezident Nadace F. A. Hayeka nyní za nereálný. Blížící se volby vytvářejí atmosféru, jejímž výsledkem může být politický tlak na udržení - a to i nadhodnoceného - kursu měny v předvolebním období. Oravec rovněž zdůrazňuje, že na Slovensku neexistuje silná zájmová skupina - kterou jsou tradičně exportéři - prosazující devalvaci.
"Podniky, které jsou u nás největšími vývozci, jsou současně i největšími dovozci. Devalvace, která by zlevnila jejich export a pomohla jim lépe umístit jejich výrobky na zahraničních trzích, by pro stejné podniky měla zničující účinky na straně dovozu, zdražením jejich vstupů, dovážených ze zahraničí," míní Oravec.
Za pravděpodobně rozhodující faktor, který ovlivní nejbližší vývoj slovenské koruny, přitom považuje nedostatečný objem aktiv denominovaných ve slovenských korunách, kterými disponují zahraniční subjekty a který je příliš malý na to, aby mohl výrazněji pohnout kursem slovenské koruny.
Za znepokojivou označil Oravec dynamiku růstu slovenské zahraniční zadluženosti, která se za poslední dva roky více než zdvojnásobila na asi 10 miliard USD. I když většina tohoto dluhu jde na vrub podniků, není vládní politika bez viny. Rozpočet zejména v posledních dvou letech totiž odčerpal z domácího finančního trhu neúměrně velké prostředky a podniky začaly vyhledávat jiné zdroje financování rozvojových aktivit.