Pracovní poměr vzniklý jmenováním a důchod

Od 1. ledna 1998 platí zákon č. 289/1997 Sb., kterým byl mj. novelizován zákon 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění. Jednou z podstatných změn je v něm zavedení nové podmínky pro výplatu starobního důchodu při další výdělečné činnosti. Tato podmínka spočívá ve sjednání pracovněprávního vztahu na dobu určitou.
K nejčastějším dotazům, které Ministerstvo práce a sociálních věcí dostává k novelám důchodového zákona, patří právě otázky k pracovním poměrům důchodců. V jejich případě může vzniknout pracovní poměr třemi způsoby - pracovní smlouvou, jmenováním nebo volbou. Zatímco v případech uzavření pracovní smlouvy zpravidla nevznikají problémy a varianta volby se týká poměrně malého okruhu pracovních vztahů, je v současné době nejfrekventovanější otázkou, jak naplnit literu zákona, vznikl-li pracovní poměr jmenováním.
Protože na charakter pracovního poměru nemá vliv forma jeho vzniku, lze obsah i rozsah měnit všemi způsoby, které pracovněprávní předpisy (zejména zákoník práce) připouštějí. Tedy i pracovní poměr vzniklý jmenováním (zpravidla na dobu neurčitou) lze změnit (dohodnou-li se na tom obě strany - zaměstnanec i zaměstnavatel) na pracovní poměr sjednaný na dobu určitou.
Výše citovaný zákon - na rozdíl od právního stavu platného před 1. lednem 1996 - tentokrát neurčuje, na jak dlouhou dobu určitou je třeba pro tyto účely pracovní poměr sjednat. Může to být doba kratší jednoho roku, jeden rok či doba delší, vždy však časově ohraničená. Z praktických důvodů se doporučuje toto ohraničení charakterizovat kalendářním dnem, nikoli určitou skutečností, která by nastat měla. Může se ale ukázat, že nenastane, případně že nastane v době neočekávaně dřívější nebo pozdější.
Formálně lze tento pracovněprávní akt provést zpravidla tak, že se sepíše dodatek ke jmenovacímu dekretu (k usnesení obecního zastupitelstva apod.) nebo dohoda o změně pracovních podmínek, z níž bude patrno, že pracovní poměr vzniklý jmenováním příslušné osoby do příslušné funkce od konkrétního dne na dobu neurčitou se mění tak, že se dnem sepsání dodatku (dohody) mění na pracovní poměr sjednaný na dobu určitou (do určitého data). Jestliže bude takový pracovněprávní akt proveden do dne předcházejícího dni, kdy má být vyplacena konkrétnímu důchodci dubnová splátka důchodu v roce 1998, není třeba takovou skutečnost hlásit plátci tohoto důchodu. Přitom je třeba poznamenat, že pracovní poměr může vzniknout na dobu určitou již při samotném jmenování do funkce.

Vladimír Voříšek, Ministerstvo práce a sociálních věcí

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist