ROZHOVOR
Jihlava nesplňuje podmínky VÚSC
Ředitel Střediska regionálních a správních věd VŠE René Wokoun pro HN
Jaký je důvod pro vytváření vyšších územněsprávních celků?
Potřebnost jejich zřízení vyplývá z dlouhodobého stavu veřejné správy, jejích horizontálních a vertikálních vazeb, stupně uplatnění samosprávného prvku ve veřejné správě a předpokladů pro provádění regionální politiky i ve vazbě na přípravu vstupu ČR do EU. Schválení ústavního zákona o vytvoření nových krajů lze chápat jako jeden z prvních kroků reformy statní správy. Ten přispěje k zprůhlednění, decentralizaci a zefektivnění činnosti státní správy a samosprávy a současně uplatnění principu subsidiarity. Navíc mohou takto vzniklé samosprávné regiony lépe čerpat finanční prostředky ze zdrojů EU.
Spatřujete v zákoně nějaká negativa?
Podle mého názoru je nových krajů poměrně mnoho. Schválený zákon jen omezeně respektuje skutečnost, že územní samospráva je souborem právních, geografických, ekonomických, politických a jiných vztahů. Kritéria pro vymezení center VÚSC jsou především spádovost, rozvinutá obslužná infrastruktura, migrační centra, historické aspekty a mnoho jiných. Na základě toho lze v ČR vymezit pouze dvanáct center plnících vyšší a střední regionální funkce a z toho odvodit maximálně možných třináct krajů s vysokou mírou autonomie a relativní uzavřeností, ale s malou vnitřní integrací. Mezi tato centra nelze v žádném případě zařadit Jihlavu a navíc v tomto případě jde o vnesení značného prvku nestability do systému VÚSC.
Proč tedy nesouhlasíte s vytvořením jihlavského kraje?
Jihlava je mikroregionální centrum, které nemá odpovídající zázemí pro fungování na vyšší úrovni, bez širších regionálních vazeb. Tento kraj je v podstatě uměle vytvořeným celkem bez vnitřních vazeb, hrubě narušující geografické a historické souvislosti včetně nerespektování zemské hranice, tradičního území Čech a Moravy, přirozených spádových poměrů. Jde o relativně řídce zalidněné území s nízkou daňovou výtěžností a nevýraznou ekonomickou základnou. Zásadním problémem se pro jihlavský kraj může stát schopnost kofinancování v rámci přípravy ČR na vstup do EU v případě oprávněných požadavků obcí, měst, mikroregionů i celého Jihlavska na využití prostředků z předstrukturálních a jiných fondů unie. Tento chudší kraj by buď musel být speciálně dotován, nebo si bude sám chudnout dál.
Kam byste tedy okresy v jihlavském kraji zařadil?
Při určení jihlavského kraje se nepochopitelně zasáhlo nejen do přirozených, ale i historicko zemských hranic, které by měly VÚSC alespoň přibližně respektovat. Jihlavsko spojuje ryze české okresy Havlíčkův Brod a Pelhřimov s moravskými okresy Třebíč a Žďár nad Sázavou, jež mají tradiční a silné vazby na Brno. Z toho v podstatě vyplývá jejich teoreticky možné přiřazení k již schváleným krajům, a to Havlíčkův Brod k Pardubicím, Pelhřimov k Českým Budějovicím a ostatní pod Brno.
A co vymezení ostatních krajů?
Nejšťastnějším řešením není vytvoření samostatných krajů pardubického a královehradeckého. I při známé rivalitě těchto měst se daný problém dal řešit například vytvořením jednoho VÚSC a rozdělením výkonu státní správy a samosprávy mezi obě města. Zbývající celky jsou v zásadě vymezeny přijatelně. Přesnější a jemnější vymezení krajů bude možné až po reformě územní správy, po transformaci dnešních okresů do nějaké vhodnější podoby, například menších okresů zajišťujících daleko užší okruh výkonu státní správy než současné okresy. Zde by nám mohlo být vzorem Rakousko se svými funkčními "malými" jednotkami.
Tomáš Kňourek
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist