Spotřebitelské ceny a životní náklady v březnu
Po výrazném zvýšení úhrnného indexu spotřebitelských cen na počátku letošního roku byl měsíční růst úhrnného indexu spotřebitelských cen v březnu proti únoru nízký a činil stejně jako v březnu loňského roku jen 0,1 %. Na vývoj cenové hladiny v březnu působil zejména mírný růst cen ve skupině potraviny, nápoje, tabák a pokles cen ve skupinách doprava a volný čas.
Růst cenové hladiny potravin byl především důsledkem dalšího zvýšení cen brambor o 19,0 % a alkoholických nápojů o 1,2 %, který však byl z větší části kompenzován snížením cen ovoce o 2,7 %, masa a masných výrobků o 0,2 % (z toho především cen vepřového masa o 1,8 %). Z dalších druhů potravin mírně poklesly zejména ceny mouky, těstovin, vajec, másla, cukru, kávy, kakaa a nealkoholických nápojů. Naopak ceny mléka se zvýšily o 0,5 % a ceny zeleniny o 0,6 %.
V dopravě byl pokles cen způsoben snížením cen pohonných hmot o 2,3 %, ceny veřejné dopravy zůstaly na úrovni měsíce února.
Ve skupině volný čas byl významný pokles cen tuzemských rekreačních pobytů o 4,5 %. Tendence mírného cenového poklesu se projevily i u většiny zboží a služeb obsažených v této skupině. Nejrychlejší růst zaznamenaly v březnu ceny ve skupinách vzdělávání a veřejné stravování a ubytování. Ve vzdělávání vzrostly ceny školního stravování o 1,2 % a ubytování na vysokoškolských kolejích o 5,5 %. V restauracích se zvýšily zejména ceny nápojů o 1,3 %.
U ostatních hlavních výdajových skupin byla dynamika cenového vývoje velmi mírná. Růst cen odívání byl důsledkem zvýšení cen textilu a oděvů o 0,4 %, ceny obuvi vzrostly pouze o 0,1 %. V bydlení zaznamenaly růst úhrady placené v bytech stavebních bytových družstev o 1,2 % a poplatky za odvoz odpadků o 2,2 %. U výdajů na zařízení a provoz domácností se u většiny zboží a služeb projevil pouze mírný nárůst, z toho nejvíce se zvýšily ceny čisticích prostředků (o 1,0 %) a oprav domácích spotřebičů (o 1,3 %).
Stagnace cen ve skupině ostatní zboží a služby byla důsledkem minimálních cenových pohybů u většiny položek obsažených v této skupině.
Přírůstek indexu spotřebitelských cen v březnu očištěný o sezónní vlivy (- 0,299 procentního bodu) a vliv změn regulovaných cen, daňových úprav a jiných administrativních opatření (0,025 procentního bodu), počítaný na celém spotřebním koši - jádrová inflace, činil 0,395 %.
Tzv. čistá inflace činila v březnu proti únoru 0,1 %, proti březnu m. r. 7,9 %.
Tzv. čistá inflace je počítána na neúplném spotřebním koši, z něhož jsou vyloučeny položky s regulovanými cenami, položky s cenami ovlivňovanými jinými administrativními opatřeními. Položky, u kterých dochází k cenovým změnám z titulu daňových úprav, zůstávají součástí spotřebního koše, avšak vliv daňových úprav je eliminován.
Růst spotřebitelských cen v březnu 1998 proti březnu 1997 dosáhl 13,4 %.
Míra inflace vyjádřená zvýšením průměrné cenové hladiny za posledních 12 měsíců proti předchozím 12 měsícům činila v březnu 10,0 %.
Český statistický úřad,
Odbor statistiky cen a zahraničního obchodu
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist