Klausova mobilizace vyvolala rozhořčení

Nový předvolební plakát ODS politiky nenadchl, podle právníků zákonu neodporuje
Praha (pra)
Plakáty a celostránkové inzeráty, ve kterých Václav Klaus vyzývá občany k mobilizaci na obranu svobody a k volbě ODS, vyvolávají u politických oponentů i možných spojenců nejsilnější pravicové strany vlnu kritiky.
Překvapena je ČSSD, jejíž místopředseda Vladimír Špidla výzvu ODS pokládá za groteskní. Vyplývá prý z pohledu na politiku jako válku vedenou jinými prostředky. Tento pohled je z hlediska demokracie zcela falešný. Osobně se Špidla domnívá, že jde o krok zcela vybočující z tradičního stylu české politiky, který nakonec ODS může hlasy odebrat. Předseda KSČM Miroslav Grebeníček prohlásil: "Každý dělá takovou kampaň, jakou umí. Pokud ODS - tedy strana odlétajících supů - nedokáže nic jiného než strašit lidi, je mi jí srdečně líto." Podle mluvčího DŽJ Otakara Skalského jde o trapný závěr kampaně, který překročil hranice veškerého vkusu. Důchodci nicméně připouštějí, že takové kroky mohou část majetných občanů oslovit.
Nadšen není ani místopředseda Poslanecké sněmovny za US Jiří Vlach. "Nemyslím si, že svoboda nebo možnost žít svobodně je spojena jen se značkou ODS. Kampaň se mi zdá být převážně o jednotlivých výkřicích a emocích a jen velice málo o věcném obsahu programů. Mobilizační plakát do stylu kampaně ODS přesně zapadá," říká Vlach. "ODS si asi už myslí, že český člověk zbaští úplně všechno. Zítra se možná dozvíme, že na nás vletí kometa a neodkloní ji nikdo jiný než ODS osobně," prohlásila mluvčí KDU-ČSL Eva Rolečková.
Právníci se shodují v tom, že text nového volebního plakátu ODS není v rozporu se zákonem, a nelze jej tedy ani považovat za šíření poplašné zprávy.
Advokát Jan Choděra z renomované pražské advokátní kanceláře Oldřich Choděra & spol. je přesvědčen o tom, že plakát je v souladu se zákonem. "Je pod tím podepsán Klaus, který je lídrem parlamentní strany, která jde do voleb, takže je evidentní, že jde o nadsázku," uvedl Choděra. Plakát proto podle něj nemůže nikoho vyděsit. Stejný názor zastává i známý pražský advokát Petr Pečený. I podle něj člověk s průměrnou inteligencí při pohledu na plakát pozná, že jde o předvolební kampaň. "Já osobně v tom neshledávám nic neetického, ani proti kodexu reklamy, ani nezákonného," uvedl Pečený.
Předseda ústavně-právního výboru Senátu Pavel Rychetský (ČSSD) se v souvislosti s plakátem domnívá, že ODS a Klaus se nezbavili "bolševického uvažování a bolševického vyjadřování" a jsou stále nositeli bolševického hesla "Kdo není s námi, je proti nám".