Pochod oranžistů znovu zesílil napětí v provincii
V Severním Irsku panuje nejistota
* Několik stovek členů protestantského Oranžského řádu se podobně jako před dvěma lety utábořilo před farním kostelem v Drumcree na předměstí severoirského města Portadown. Oranžisté jsou zde odhodláni setrvat tak dlouho, dokud jim bezpečnostní jednotky neumožní kontroverzní pochod katolickou ulicí Garvaghy Road.
Londýn (čtk)
Krátce po nedělním poledni dorazili oranžisté v plné parádě v černých buřinkách, bílých rukavicích a s oranžovými šerpami z Portadownu do Drumcree k tradiční mši. V cestě do města jim však zabránila jedna z největších vojenských operací, kterou Severní Irsko v uplynulých 30 letech sektářského konfliktu zažilo.
Zatímco v Drumcree byl v noci na včerejšek relativní klid, v jiných částech Severního Irska propukaly ojedinělé nepokoje. V Belfastu zasahovali policisté plastikovými střelami proti maskovaným mladíkům, kteří je napadli kameny a zápalnými bombami. Několik vozidel bylo při výtržnostech zapáleno. Podobné incidenty byly hlášeny také z Londonderry, Lisburnu a některých dalších měst.
Situace v Drumcree opět připomíná zákopovou válku. Na jedné straně jsou stovky policistů, na straně druhé oranžisté, kteří nehodlají před demonstrací síly kapitulovat. Barikády, ostnaté dráty, policisté a vojáci v neprůstřelných vestách a s automatickými zbraněmi znemožňují komukoli projít do "země nikoho".
Oranžisté jsou ale rozhodnuti dokončit svůj pochod, který v Portadownu, třicetitisícovém městě vzdáleném asi 40 kilometrů od Belfastu, pořádají každoročně od roku 1807. Jsou odhodláni čekat "i 365 dní, bude-li to nutné".
"Toto je bitva, která musí být vyhrána. Žádné "jestliže", žádné "ale"," kázal v noci na srocení lidu radikální unionista reverend Ian Paisley. Přisadil si i vůdce jedné z militantních frakcí oranžistů Joel Patton. "Naši nepřátelé vědí, že jestliže ztratíme právo pochodovat po Garvaghy Road, bude každý pochod oranžistů ohrožen," strašil příslušníky svého řádu, který vznikl před více než dvěma stoletími. Mnozí katolíci však považují pochody za provokaci, která je staví do role druhořadých občanů.
Garvaghy Road, z obou stran uzavřena vysokou železnou mříží, byla v neděli opuštěná a celá katolická enkláva města byla obklíčena policisty a armádou. Bezpečnostní operace byla tak nákladná, že by prý vládu vyšlo levněji, kdyby všechny katolíky z Portadownu dopravila letecky první třídou na víkend do Španělska.
Podobně jako v minulosti připomíná situace v Drumcree klid před bouří. Také před dvěma lety vyvolal pochod protestantů patovou situaci a celá provincie byla po tři dny prakticky paralyzována. Policie nakonec ustoupila a oranžisty do Garvaghy Road pustila, což vyvolalo vlnu násilí.
Šéf Královské ulsterské policie Ronnie Flanagan se ale dušuje, že tentokrát se něco podobného opakovat nebude. V Ulsteru je nyní v pohotovosti na 28 000 příslušníků bezpečnostních jednotek.
Přerušený pochod opět vyvolal pocit nejistoty a obavy o další vývoj v provincii, jejíž obyvatelé nedávno schválili mírovou dohodu, která má ukončit tři desetiletí násilí, a zvolili svůj první parlament.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist