Sociální demokracii čeká řada změn v nejvyšším vedení strany

Je to vláda "sebevrahů", tvrdí Zeman

* Nový premiér Miloš Zeman označil členy své vlády za "sebevrahy", protože budou muset řešit nebývale složité otázky. Přesto i uvnitř ČSSD zazněly připomínky k zařazení některých členů strany do nového kabinetu.
Praha (hm)
Za vládu "sebevrahů" označil po sobotním jednání ústředního výkonného výboru ČSSD (ÚVV) předseda sociální demokracie a nový premiér Miloš Zeman. "Každý, kdo vstupuje do vlády za současné ekonomické situace, jejíž řešení bude vyžadovat řadu nepopulárních opatření, prokazuje velký kus odvahy," prohlásil Zeman. Tím také zdůvodňoval, proč do svého kabinetu nezařadil ani jednu ženu, kterou původně měla být bývalá místopředsedkyně ČSSD Květa Kořínková. Zeman přitom zdůraznil, že žádný z jeho ministrů nemusí mít své křeslo jisté na celé čtyři roky. "Nevidím nic špatného na tom, když vláda případně vymění ministra, který se neosvědčí," uvedl.
Během sobotního jednání ÚVV, které tentokrát sociální demokraté novinářům uzavřeli, vystoupilo podle informací HN několik členů s připomínkami k personálnímu obsazení některých ministerských funkcí. Zatímco už před jednáním připouštěli někteří sociální demokraté poměrné silné výhrady například k zařazení Jana Kavana, Václava Grulicha nebo Ivana Davida, během jednání zazněly jen "slabé" námitky. Zeman sám však prosadil odsouhlasení jeho vlády jako celku, nikoli po jednotlivých členech. Na tiskové konferenci pak odmítl názor, že účastí Kavana ve vládě dochází k situaci, kdy jejím členem je "soudem usvědčený lhář". "Šéf britské diplomacie Robin Cook osobním dopisem sdělil, že si nechal prověřit dokumentaci o Janu Kavanovi a může konstatovat, že Jan Kavan nikdy nebyl oficiálně obviněn z křivopřísežnictví," uvedl. Tím se však opakovaně vyhnul odpovědi na názor, že ignoruje závěry britské komise pro televizní a rozhlasové vysílání, jež naopak uznala Kavana za lháře.
Zeman také naznačil, že funkcionáře ČSSD, kteří nastupují do jeho vlády, nahradí jiní lidé jeho strany. Tuto otázku bude řešit nejbližší zasedání ústředního výkonného výboru. Mým posledním úkolem je přispět k tomu, aby do vedení sociální demokracie přišli noví lidé a abychom neopakovali chybu ODS, kdy všichni straničtí funkcionáři byli ve vládě nebo v Parlamentu. Na Lidový dům, na černou neviditelnou stranickou práci by neměl téměř nikdo čas," řekl. Neupřesnil však, jaké změny ve vedení ČSSD má na mysli. Není ani jasné, zda by sociální demokraté jako vládní strana chtěli prosadit tzv. klouzavý mandát. Pokud by se jejich strana k tomu přiklonila, museli by se ministři vlády včetně Zemana vzdát na dobu své práce ve vládě poslaneckého mandátu.