Zlé záplavy v Číně a Bangladéši

* Letní lijáky a s nimi spojené povodně postihly v minulých dnech velmi krutě Čínu a Bangladéš. Velmi těžká situace vládne i v místech, kde Papuu-Novou Guineu zasáhly vlny tsunami.
Peking (čtk, Reuters, hof)
Při záplavách v provincii Šan-si na severozápadě Číny zahynulo 113 osob a více než 2600 utrpělo zranění. Uvedl to včera čínský tisk. Počet obětí letošních povodní v celé Číně tak stoupl na více než 1100.
V důsledku povodní je v Šan-si pohřešováno 69 lidí a 90 tisíc přišlo o přístřeší. Voda od 4. do 20. července zničila 22 tisíc domů. Ekonomické škody jsou odhadovány na 1,2 miliardy jüanů (145 miliónů dolarů).
Od počátku května sužují rozsáhlé záplavy jižní polovinu Číny, zvláště údolí řeky Jang-c'-ťiang. Hojně prší ale i na severu země, kde nyní hrozí, že se z břehů vylije i řeka Chuang-che.
Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce v pondělí vyzvala k pomoci pro zhruba milión obětí ničivých záplav v Číně. Přímé hospodářské škody způsobené povodněmi na celém čínském území se již odhadují na více než deset miliard dolarů.
Katastrofální povodně postihly v těchto dnech i Bangladéš. Jak uvedla agentura Reuters, postižen je především sever země. Lidem, které rozbouřený vodní živel uvěznil v odlehlých vesnicích, hrozí podle úředních zdrojů hladomor.
Záplavy následující po celodenním monzunovém lijáku, který skončil včera ráno, si vyžádaly již přinejmenším 84 lidských životů.
Všechny bangladéšské řeky se rozvodnily a jejich hladina stoupla nad kritickou hranici a očekává se, že budou stoupat i nadále.
Odříznuto od světa bylo včera podle střízlivých odhadů na 600 tisíc lidí, jiné zdroje však počet kriticky ohrožených odhadují na deset milionů. Bangladéš má 124 miliónů obyvatel.
Je to tento měsíc již druhá vlna záplav v Bangladéši. Ta první si vyžádala podle oficiálních údajů přinejmenším 29 životů na jihovýchodě země. Nešlo tedy zdaleka o tak vážnou pohromu jako v roce 1988, kdy vodní živel připravil o život pět tisíc lidí.
Letos záplavy přišly v době, kdy většina úrody byla již sklizena, což nebezpečí hladomoru poněkud snižuje. Nicméně v postižených oblastech se rychle šíří epidemie infekčních nemocí postihujících hlavně trávící trakt.
Také v oblasti Papuy-Nové Guineje postižené přílivovými vlnami tsunami je nebezpečí epidemií tak velké, že tamní vláda zvažuje, že evakuuje osoby, které katastrofu přežily. Uvedl to včera premiér Papuy-Nové Guineje Bill Skate.
Podle oficiálně potvrzených údajů zemřelo přes 1600 lidí, když v pátek tsunami zničily vesnice na severním pobřeží Papuy-Nové Guineje. Avšak dalších 6000 osob je pohřešováno a pravděpodobně zahynulo; jejich těla jsou zřejmě ukryta v neproniknutelných močálech. Rozkládající se mrtvoly slouží jako potrava pro krokodýly, psy, prasata a žraloky.
Poté co bude podle tamních činitelů umožněno, aby příroda prosadila svou vůli, do oblasti budou moci vstoupit odborníci, kteří určí, zda zásoby vody jsou dostatečně bezpečné, aby se tam opět mohli usadit lidé.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist