Litva se chce v ČR přiučit

HN odpověděl nový litevský velvyslanec Vygintas Grinis
Spolupráce ČR a Litvy v posledních letech nabývá na intenzitě. Hlavně v ekonomice - export ČR do této pobaltské republiky se od roku 1992 zpadesátinásobil.

Co Litva pokládá za "nejžhavější" téma vstupu do EU?

Podle posledních statistických údajů je Litva na obdobné ekonomické úrovni jako některé země z první vlny rozšíření EU. Úkoly, které musíme udělat před zahájením případných jednání, provádíme velmi intenzívně. Na přípravě pracuje plných 57 státních institucí. Je stanoveno 53 priorit a do letošního července je z téměř 600 úkolů splněno 72 (v oblasti ekonomických reforem, vnitřního trhu, legislativy životního prostředí, energetiky a vnitra), rozpracováno je 275 úkolů. Do konce roku by mělo být přijato dalších 57 zákonů a 55 ostatních právních aktů. Evropské komisi předá Litva 1. září informace o přejímání acquis do národní legislativy.

Litva usiluje o vstup do CEFTA. Co si od účasti v tomto uskupení slibuje?

Litva by měla během půl roku splnit všechny podmínky WTO, a tím pro nás nestojí na cestě do CEFTA žádné překážky. V září se v Praze uskuteční schůzka ministrů členských zemí, Litva očekává, že v komuniké bude zmínka o tom, že stojí na prahu vstupu do organizace. Doufáme, že příští rok budou jednání ukončena. Chceme mít dobré ekonomické vztahy se všemi jejími členy, a počítáme s tím, že se nám více otevřou dveře na trhy EU.

Stále převažuje český export do Litvy. Jak podporujete působení litevských podnikatelů v ČR a kde vidíte jejich největší možnosti?

ČR byla vždy producentem takového zboží, jako jsou autobusy, zbraně, trolejbusy atd., tedy zboží, které vždy stojí víc než to, co může Litva do ČR nabídnout - textil, nerostné suroviny a produkty chemického průmyslu. Tím vznikají ony obrovské disproporce, které letos dosáhly 89 miliónů USD. Litevští podnikatelé ještě příliš nevědí, co by v ČR mohli prodat. To je i otázka velvyslanectví. Ambasáda ČR ve Vilniusu, mám na mysli obchodní oddělení, se stará o vaše podnikatele velmi dobře. Od října bychom už i my měli mít tady v Praze tajemníka, který se obchodem bude zabývat. Slibujeme si od toho větší úspěch litevských podnikatelů ve vaší zemi.

Česká vláda poskytla Litvě úvěr 20 miliónů dolarů. Jak byl dosud využit?

Peníze se čerpají pomalu, v první řadě jdou do Vilniusu, pak do Kaunasu (autobusy a trolejbusy). Dalším velkým kontraktem je nákup rentgenového zařízení z Chirany, a. s., Praha. Jednání jsou velmi obtížná, litevská strana, hodlá-li investovat 7,5 miliónu USD, potřebuje a očekává techniku, která bude vyhovovat všem požadavkům EU. A s tím, nakolik je Chirana schopna takové zařízení dodat, jsou teď největší problémy. Jsem optimista.

Jaké jsou priority pro vaše tříleté působení v Praze?

Jednu prioritu už jsem zmiňoval, je jí zintenzívnění ekonomických a obchodních vztahů. Další priorita souvisí s naším hlavním zahraničněpolitickým cílem, vstupem do EU a NATO. Chceme využít zkušeností ČR z jednání o rozšíření EU a NATO. Třetí oblastí je posilování všeobecných vazeb mezi oběma zeměmi. Mám na mysli spolupráci mezi regiony, univerzitami, výměny delegací politiků, odborníků a umělců.

Zuzana Picková

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist