ROZHOVOR

Vláda na celé čáře zklamala

Ekonom Ivan Mikloš se domnívá, že makroekonomická stabilita je přeceňována
Prezident Občanského sdružení pro makroekonomické a sociální analýzy M.E.S.A. 10 Ivan Mikloš patřil donedávna k těm mimovládním ekonomům, kteří na výsledky hospodářské politiky vlády měli sice náročný, ale střízlivý pohled. V posledním období přistupuje k hodnocení ekonomiky země ostře kriticky.

Díváte se z pozice místopředsedy opoziční Demokratické strany na ekonomiku odlišně než dříve? Navíc je těsně před volbami.

Jestliže začnu s odpočtem čtyřleté činnosti vlády v ekonomice, potom při hodnocení reality ve srovnání s deklarovanými cíli lze říci, že zklamala na celé čáře. Většina záměrů z jejího programového prohlášení z ledna 1995 nebyla splněna, anebo dokonce došlo k opačným výsledkům.

Nenacházíte na současném ekonomickém stavu žádný klad?

Ano, klady existují, mohu uvést dvě oblasti - ekonomický růst a inflaci. I v těchto souvislostech musím však dodat ono podmiňující - ale. Nelze totiž nevidět, jakými způsoby a s jakými náklady byly tyto výsledky dosaženy, a navíc, zda jsou tyto parametry udržitelné do budoucna. Slovenské hospodářství dosáhlo relativně vysokého ekonomického růstu a relativně nízké inflace, bohužel způsobem, který znamená obrovské budoucí náklady a téměř jistotu, že tyto parametry nelze udržet.

Můžete být konkrétnější?

Problémem, který s tím vážně souvisí, je spolehlivost a důvěryhodnost vykazovaných výsledků. Pokud jde například o nejúspěšnější výsledek - míra inflace -, hlavní zásluhu má na něm NBS a její měnová politika. Vláda naopak svým postupem způsobila, že tyto výsledky budou napříště neudržitelné. Už nyní se ukazuje, že letos se nepodaří udržet jednocifernou inflaci na úrovni loňska i předloňska, a to i proto, že vláda odkládá cenovou deregulaci. Ta se sice týká malého počtu výrobků a služeb, ale s velkou váhou ve spotřebním koši. Vláda zároveň neuskutečňuje standardní regulaci přirozených monopolů, které jsou většinou výrobci těchto regulovaných výrobků a služeb. Důsledkem toho je, že ceny jsou drženy na velmi nízké úrovni. Pro absenci regulace a špatné managementy jde doslova o vykrádání těchto podniků, rostou jejich náklady a roste rozdíl mezi nimi a jejich příjmy, které jsou dané nízkými cenami.

S podobnou skepsí se díváte i na pozadí ekonomického růstu?

Ano, protože ten je čím dále méně důvěryhodný i pro zahraniční pozorovatele. Z hlediska jeho struktury a dalších souvislostí jde někdy o věci, které se obtížně vysvětlují. Například v ČR, Maďarsku a Polsku ekonomický růst je tahán růstem průmyslu, stavebnictví a zemědělství. U nás máme vysoký ekonomický růst, ale zároveň průmyslový růst blízký nule. Jiný příklad - v Polsku dosáhl ekonomický růst velmi podobných parametrů jako v SR, jenže tam nezaměstnanost klesla ze 14 na 10 procent, zatímco u nás to znamenalo její zvýšení. Vláda navíc doslova kamufluje údaje o počtech nezaměstnaných.

Mohla by je úspěšně kamuflovat před MMF, Světovou bankou a mezinárodními institucemi, které se o slovenském hospodářství často vyslovují pozitivně?

Je to závažná otázka, k níž musím říci, že vláda často vytrhává věci z kontextu. Pokud jde o privatizaci, MMF, Světová banka, OECD a další ocenily rychlost tohoto procesu ovšem s kritickým dovětkem o její nepřehlednosti a s tím souvisejících záporech. Vláda postupuje tak, že v médiích prezentuje jen první část zahraničních hodnocení, negativní připomínky zamlčuje. Mám možnost číst téměř všechny zprávy těchto institucí a znám jejich komplexní stanoviska. Proto často mluvím s představiteli těchto institucí o tom, že příliš přeceňují makroekonomickou stabilizaci restriktivní měnovou politikou, liberalizací a privatizací a žalostně podceňují její institucionální stránku. Neméně důležité jako liberalizace cen je budování institucí trhu, založených na určitých hodnotách a dodržování zákonnosti, což je na Slovensku pozoruhodná kapitola.
Oldřich Zábojník, Bratislava

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist