Úroky ze stavebního spoření

V dnešní poradně navazujeme na předcházející část publikovanou v HN 2. října

Je omezena maximální částka odpočtu?

Novela zákona o dani z příjmů (zákon č. 168/1998 Sb.) omezila maximálně možné snížení základu daně podle § 15 odst. 10, a to částkou 300 000 Kč za zdaňovací období a tato max. částka nemůže být též překročena i v případě uplatnění nezdanitelné částky dvěma či více členy domácnosti (tj. součtu příslušných podílů připadajících na každého z nich). Při placení úroků jen po část roku nesmí nezdanitelná částka překročit 1/12 této maximální částky za každý měsíc placení úroků (tzn., že maximální měsíční částka činí 25 000 Kč). Odpočet podle § 15 odst.10 se provede za zdaňovací období (tj. kalendářní rok) buď v daňovém přiznání, nebo při ročním zúčtování daně (u poplatníků majících příjmy ze závislé činnosti). U těchto poplatníků lze také uplatnit odpočet již při výpočtu měsíčních záloh na daň.

Jaký má nárok na odpočet poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti?

Pokud poplatník mající příjmy ze závislé činnosti nárokuje odpočet (nezdanitelné částky) podle § 10 odst. 15, pak lze v souladu s doplněným ustanovením § 38h odst.1 měsíční zdanitelnou mzdu snížit o 1/12 předpokládané výše ročního úroku, maximálně však do výše 25 000 Kč. Tato 1/12 ročního úroku se zaokrouhluje na celé stokoruny dolů za kalendářní měsíc. Odpočet se provede však jen za předpokladu, že poplatník platí splátky úvěru ve výši stanovené stavební spořitelnou nebo bankou. Při zahájení nebo skončení splácení úvěru v průběhu roku se měsíční snížení zjistí jako částka předpokládaného ročního úroku rozvržená rovnoměrně na kalendářní měsíce, v nichž bude úvěr splácen.

Jakým způsobem uplatní poplatník s příjmy ze závislé činnosti nárok na odpočet u svého plátce mzdy (zaměstnavatele)?

Plátce daně (zaměstnavatel) přihlédne k nezdanitelné částce podle § 15 odst. 10 jen za předpokladu, že mu poplatník předloží vyplněný a podepsaný tzv. Doplněk k Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků. Tento tiskopis byl vydán jako doporučený vzor MF ČR ve Finančním zpravodaji č. 6/1998. Následně je poplatník povinen předložit plátci daně (plátci mzdy) i Potvrzení o poskytnutém úvěru na bytové potřeby a o výši úroků z tohoto úvěru (který byl zveřejněn ve vzorovém vyhotovení taktéž ve Finančním zpravodaji č. 6/1998) a další povinné průkazy. Plátce daně pak musí v souladu s novými ustanoveními § 38k odst. 4 písm. d) a e) přihlédnout k prohlášení a ověřit:
že poplatník platí měsíční splátky úvěru na financování bytových potřeb ve výši stanovené stavební spořitelnou nebo bankou,
zda a v jaké výši uplatňuje současně jiná osoba nárok na odpočet úroků ze základu daně nebo ze základu daně pro výpočet zálohy na daň zaplacenou ve zdaňovacím období z úvěru ze stavebního spoření, z hypotečního úvěru nebo z jiného úvěru poskytnutého stavební spořitelnou nebo bankou v souvislosti s úvěrem ze stavebního spoření nebo hypotečním úvěrem (např. v případě, kdy poplatník neuplatňuje celý odpočet úroku, ale využije rozdělení úroků rovným dílem na zletilé účastníky své domácnosti, nebo v případě, kdy účastníci úvěrové smlouvy budou z různých domácností a úrok se rozděluje rovným dílem na tyto jednotlivé domácnosti). V těchto případech je nutné, aby plátce mzdy ověřil okruh účastníků uvedený v úvěrové smlouvě.
Pavel Mácha, TaxConsult

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist