Dálnice D8 zatím výjimku nemá

Praha (jimi)
Pokud ministr životního prostředí odolá tlakům obhájců dostavby dálnice D8 z Prahy do Ústí nad Labem, řidiči po této komunikaci v budoucnosti nedojedou z Prahy dál než do Lovosic. Odbor ochrany přírody Ministerstva životního prostředí (MŽP) totiž neudělil úseku mezi Lovosicemi a Řehlovicemi výjimku ze zákona o chráněných krajinných oblastech. V tomto úseku by totiž trasa vedla přes chráněnou krajinnou oblast České středohoří. Proti tomuto rozhodnutí se chce v nejbližších dnech odvolat Ředitelství silnic a dálnic ČR, což HN včera potvrdil firemní ředitel výstavby Petr Laušman. Případné odvolání posoudí rozkladová komise MŽP a konečný rozsudek vyřkne sám ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Tento verdikt, který je konečný a není proti němu odvolání, lze očekávat na začátku příštího roku.
Proti "prvoinstančnímu" rozhodnutí jednoho z odborů MŽP se okamžitě postavil primátor severočeské metropole Ladislav Hruška s tím, že zástupci Ústí nad Labem již několikrát veřejně oznámili, že stavbu dálnice D8 považuje za klíčovou podmínku pro další rozvoj města, ústeckého okresu a celého severočeského regionu. Ze strany dotčených vesnic v dané oblasti i ze strany stavebních firem a investora dálnice Ředitelství silnic a dálnic lze v nejbližší době očekávat tlak na vládní představitele. Vláda totiž může svého ministra dotlačit k tomu, aby dálnici D8 udělil výjimku na rozdíl od "svých" úředníků.
Udělení výjimky je ze zákona podmíněno veřejným zájmem, který musí převažovat nad zájmem ochrany přírody. "Veřejný zájem v případě dálnice vedoucí skrze České středohoří nepřevážil," odůvodnil zamítavé stanovisko ředitel odboru ochrany přírody MŽP Petr Roth. V této krajině podle něho žijí unikátní společenstva fauny a flóry, což by stavba dálnice narušila. "Stavba dálnice z Prahy na sever je bezpochyby ve společenském zájmu. Existují ovšem i jiné varianty jejího vedení," řekl Roth. Například kolem Chomutova. "Naším zamítnutím zachraňujeme to, co primárně nemělo být nikdy projednáváno," dodal Roth.