Dálnice D8 zatím výjimku nemá

Praha (jimi)
Pokud ministr životního prostředí odolá tlakům obhájců dostavby dálnice D8 z Prahy do Ústí nad Labem, řidiči po této komunikaci v budoucnosti nedojedou z Prahy dál než do Lovosic. Odbor ochrany přírody Ministerstva životního prostředí (MŽP) totiž neudělil úseku mezi Lovosicemi a Řehlovicemi výjimku ze zákona o chráněných krajinných oblastech. V tomto úseku by totiž trasa vedla přes chráněnou krajinnou oblast České středohoří. Proti tomuto rozhodnutí se chce v nejbližších dnech odvolat Ředitelství silnic a dálnic ČR, což HN včera potvrdil firemní ředitel výstavby Petr Laušman. Případné odvolání posoudí rozkladová komise MŽP a konečný rozsudek vyřkne sám ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Tento verdikt, který je konečný a není proti němu odvolání, lze očekávat na začátku příštího roku.
Proti "prvoinstančnímu" rozhodnutí jednoho z odborů MŽP se okamžitě postavil primátor severočeské metropole Ladislav Hruška s tím, že zástupci Ústí nad Labem již několikrát veřejně oznámili, že stavbu dálnice D8 považuje za klíčovou podmínku pro další rozvoj města, ústeckého okresu a celého severočeského regionu. Ze strany dotčených vesnic v dané oblasti i ze strany stavebních firem a investora dálnice Ředitelství silnic a dálnic lze v nejbližší době očekávat tlak na vládní představitele. Vláda totiž může svého ministra dotlačit k tomu, aby dálnici D8 udělil výjimku na rozdíl od "svých" úředníků.
Udělení výjimky je ze zákona podmíněno veřejným zájmem, který musí převažovat nad zájmem ochrany přírody. "Veřejný zájem v případě dálnice vedoucí skrze České středohoří nepřevážil," odůvodnil zamítavé stanovisko ředitel odboru ochrany přírody MŽP Petr Roth. V této krajině podle něho žijí unikátní společenstva fauny a flóry, což by stavba dálnice narušila. "Stavba dálnice z Prahy na sever je bezpochyby ve společenském zájmu. Existují ovšem i jiné varianty jejího vedení," řekl Roth. Například kolem Chomutova. "Naším zamítnutím zachraňujeme to, co primárně nemělo být nikdy projednáváno," dodal Roth.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist