Do firmy Techo pronikl zahraniční kapitál

* Největší tuzemský výrobce kancelářského nábytku využije získaný kapitál převážně k expanzi do čtrnácti zemí hlavně střední a východní Evropy.
Praha (tok)
Společnosti Czech & Slovak Investment Corporation (CZIC), kterou spravuje londýnská mezinárodní investiční banka Flemings, a Fond rizikového kapitálu, převážně využívající prostředky Phare, se rozhodly navýšit základní jmění největšího tuzemského výrobce kancelářského nábytku, a. s. Techo. Základní jmění firmy se sice zvýší o pouhý jeden milión korun na dvojnásobek, ale vlastní jmění prostřednictvím emisního ážia stoupne o 71 miliónů korun.
Podle předsedy představenstva Techa Jiřího Kejvala jeho společnost přistoupila ke zmíněnému kroku z důvodu plánované a finančně náročné expanze na zahraniční trhy. "Do roku 2003 chceme vybudovat síť čtrnácti poboček ve státech střední a východní Evropy a Středního východu. Využití bankovních úvěrů by bylo příliš drahé, proto jsme se rozhodli pro rizikový kapitál," vysvětlil Kejval. Akcionářskou strukturu Techa budou kromě zmíněných fondů i nadále tvořit tři fyzické osoby, přičemž žádný z vlastníků nemá majoritu.
Zástupci nových akcionářů včera potvrdili, že se nehodlají přímo podílet na řízení společnosti. "Budeme jen kontrolovat stanovené mantinely, a pokud expanze a celý podnikatelský záměr proběhnou podle našich představ, můžeme upsat další akcie," uvedli představitelé fondů.
CZIC, který se zaměřuje na přímé kapitálové investice na území České a Slovenské republiky, je investorem zpravidla v horizontu tří až sedmi let a poté vystupuje ze společnosti způsobem maximalizujícím akcionářskou hodnotu pro vlastníky firmy. Mezi významné podílníky CZIC patří například Evropská banka pro obnovu a rozvoj a americké i evropské penzijní fondy. Cílem Fondu rizikového kapitálu je umožnit menším a středním podnikům v počátečních fázích rozvoje financování růstových projektů.
Techo v roce 2000 plánuje utržit již zhruba jednu miliardu korun, přičemž podíl exportu by měl činit 45 procent. Společnost již nyní vlastní dceřiné podniky na Slovensku, v Rumunsku a Spojených arabských emirátech. Právě do posledně zmíněné země Techo nedávno získalo zakázku v několikamiliónovém objemu na kancelářské vybavení tamního ministerstva práce. Rovněž dodá kancelářský nábytek v hodnotě 13 miliónů korun firmě Procter & Gamble v Bukurešti. Techo v současnosti zaměstnává přibližně 240 lidí, přičemž loňská produktivita práce na jednu osobu činila zhruba 1,7 miliónu korun. Výrobu podniku zajišťuje její vlastní tovární areál v Praze-Hostivaři. Nejvýznamnější loňskou zakázkou firmy byla dodávka interiéru do nově zrekonstruovaného objektu Komerční banky na Václavském náměstí, dále Techo vyhrálo výběrové řízení na vybavení centrály ČNB.