Korupční skandál nabírá obrátky

* Nečekaně rozsáhlý korupční skandál Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zasáhl sportovní dění po celém světě. Ze všech kontinentů se ozývají hlasy potvrzující uplácení členů MOV při volbách pořádajících měst nejen olympijských her.
Lausanne/Řím (čtk)
Aféře, kterou rozpoutal člen výkonného výboru MOV Mark Hodler ze Švýcarska tvrzením, že čtveřice agentů MOV oslovovala kandidáty na pořádání OH s nabídkami na "koupi hlasů", se věnují největší světové sportovní deníky.
S odvážným tvrzením přišel včera bývalý prezident Americké lyžařské federace Howard Peterson, za nímž prý při volbě dějiště mistrovství světa v roce 1997 ve sjezdovém lyžování přišli zástupci automobilky Fiat a nabídli mu za jeho hlas pro italské Sestriere dva automobily. Peterson oznámil i jména - jednalo se prý o šéfa výkonného výboru firmy Fiat Vittoria Vellana a šéfku tiskového oddělení Angeliku DiSilvestriovou. Vedení automobilky Fiat veškerá obvinění odmítlo, v zákulisí se však hovoří o tom, že Fiat si koupil hlasy voličů pro MS v Sestriere za milión dolarů. Italská média ale vidí v aféře snahu zdiskreditovat Turín v kandidatuře na pořádání ZOH v roce 2006. Prezident MOV Juan Antonio Samaranch, ač překvapený velikostí skandálu, slíbil, že se postará o vyloučení všech členů vedení výboru, pokud se zjistí, že přijímali úplatky. Hodlerovo tvrzení nyní bude zkoumat zvláštní komise MOV, která už prošetřuje obvinění, podle nějž vyslanci Salt Lake City rozdělili mezi rodinné příslušníky členů MOV více než 400 000 dolarů na stipendiích na amerických univerzitách, maskované jako humanitární pomoc. Podle Hodlera byly volby olympijských her v Atlantě, Sydney a Salt Lake City neregulérní. Ze 115 členů MOV podle jeho slov přijímalo úplatky až sedm procent funkcionářů. Samaranch připustil, že MOV zváží Hodlerův návrh na nový způsob volby měst pro následující olympijské hry. Podle nynějších pravidel má právo hlasu každý člen MOV, zatímco nový způsob by umožnil volit pouze nejužšímu vedení.
Za oběť celého korupčního skandálu MOV se považují čínští sportovní funkcionáři, kteří v Monte Carlu prohráli s australským Sydney souboj o pořadatelství letních olympijských her v roce 2000. Tehdy při volbě kandidoval proti Sydney čínský Peking. "Vyšetřování vítáme, protože vedení MOV by se mělo od všech špinavostí očistit," pravil Wu Šou-čang, generální sekretář čínské výpravy na právě probíhajících asijských hrách. "Ve vedení MOV je mnoho lidí s nesportovním chováním a své místo tam má také korupce," pravil.
Goro Jošimura, předseda organizačního výboru japonské prefektury Nagano, pořadatele letošních zimních olympijských her, domněnky o možném uplácení členů MOV při volbě pořadatele naopak razantně popírá. Peter Norman z Austrálie, jenž vybojoval stříbrnou medaili v běhu na 200 metrů v Mexiku v roce 1968 a od skončení aktivní kariéry se věnuje olympijskému hnutí, tvrdí, že korupce v MOV je na denním pořádku. "K uplácení dochází již od první návštěvy členů MOV na místech, která kandidují na pořadatelství OH. Myslím si, že úplatky se poskytují ve všech formách a na všech úrovních," řekl Norman, "Rozpoutání skandálu mne vůbec nepřekvapuje. U lidí, kteří disponují a operují s miliardami dolarů, je to běžná záležitost," dodal.