Na Irák bylo vypáleno více než 400 střel s plochou dráhou letu

Operace Pouštní liška zastavena

* Včera byla zastavena americko-britská vojenská operace proti Bagdádu s názvem Pouštní liška. Vyžádala si na osm desítek obětí a rozsáhlé materiální škody.
Washington/Londýn/Bagdád (fš, čtk)
Americký prezident Bill Clinton po předcházející poradě se svými národně bezpečnostními poradci oznámil včera konec vojenských operací proti Iráku. Jak řekl, operace splnily účel.
"Splnili jsme vytčený úkol," uvedl Clinton v prohlášení, kterým zakončil čtyři dny raketových útoků proti Iráku jako odvetu za odmítání Bagdádu spolupracovat se zbrojními inspektory OSN. Útoky se soustředily na vojenskou, komunikační a zbrojní infrastrukturu Iráku. Clinton sdělil, že se podařilo iráckou schopnost výroby zbraní hromadného ničení a jejich nosičů snížit.
"Irácký lid zvítězil nad svým nepřítelem během čtyř dnů, kdy americké a britské bombardéry ostřelovaly raketami cíle především v Bagdádu, a dosáhl úspěchu, když čelil nové agresi v matce všech bitev." Prohlásil to včera irácký prezident Saddám Husajn v předem nahraném televizním projevu.

Ani slovem se však nezmínil o oznámení prezidenta USA Billa Clintona a britského premiéra Tonyho Blaira, že 70hodinová americko-britská vojenská operace proti Iráku skončila.
Podle Saddámových slov Bůh chtěl, aby konfrontace odrážela důstojnost iráckého lidu a jeho ozbrojených sil a nepřátelům Boha a lidstva přinesla hanbu a pokoření. Irácký prezident v této souvislosti upozornil, že irácký odpor otevřel oči velké části arabského světa. Zároveň ocenil podporu, kterou mu během útoků vyjadřovaly masovými demonstracemi arabské národy.
Americké a britské vojenské síly podnikly během čtyřdenní operace celkem čtyři údery. Britský premiér Tony Blair oznámil, že na Irák bylo za tyto čtyři dny vypáleno více než 400 střel s plochou dráhou letu. Zároveň uvedl, že při leteckých útocích nedošlo v řadách spojenců ke ztrátám na životech. William Cohen naproti tomu již v sobotu večer oznámil, že Spojené státy ztratily čtyři muže při kolizi dvou letounů na palubě lodi Enterprise.
Naproti tomu podle údajů, které Irák zveřejnil v sobotu, americko-britské útoky si do středy vyžádaly 73 mrtvých. Irák také uvedl, že jeho protivzdušná obrana sestřelila 21 z 81 raket odpálených během čtvrtého útoku spojenců. Ten byl podle agenturních zpráv nejprudší, při němž americké a britské bombardéry útočily v několika vlnách na irácké cíle. Irácké protiletadlové dělostřelectvo při něm ostřelovalo vzdušný prostor nad městem. I přes bombardování se však Iráčané v ulicích připravovali na konec prvního dne posvátného islámského postního měsíce ramadánu. "Irácký lid se naučil žít s nálety," prohlásil jeden univerzitní profesor. Červený kříž, který má své pobočky v Bagdádu a také v jihoirácké Basře, mj. ohlásil, že bombardéry zaútočily na několik provinčních měst včetně Mosulu a Takrítu na severu a Samary v centrální části země. Telefonické spojení mezi jednotlivými provinciemi bylo přerušeno.
Britský premiér Tony Blair včera prohlásil, že irácký vůdce Saddám Husajn je po čtyřdenních leteckých útocích proti Iráku mnohem slabší a zranitelnější než předtím. Zdůraznil také, že Spojené státy a Velká Británie chtějí, aby se inspektoři OSN vrátili do Iráku. Systém protivzdušné obrany na jihu země byl podle něj citelně poškozen. Velící a kontrolní systém byl zasažen a zařízení na výrobu řízených střel bylo také velmi poškozeno. Byla rovněž narušena infrastruktura speciální Republikánské gardy, která udržuje Saddáma u moci. Navíc vyslaly Spojené státy a Británie elitním jednotkám Republikánské gardy důležitý signál, že jsou prvořadým cílem útoků.
Pokud jde o další strategii, Blair uvedl, že je důležité držet Saddáma Husajna na uzdě, a to i vojenskými prostředky, bude-li to nutné. Musí se rovněž zpřísnit režim sankcí proti Iráku a stanovit nová pravidla pro činnost inspektorů OSN. "Potřebujeme mnohem lepší režim, v němž bude Saddám řádně spolupracovat. Chceme také, aby se inspektoři UNSCOM vrátili a vykonávali dále svou práci, zdůraznil britský ministerský předseda. Irák nicméně v sobotu obnovení činnosti týmu UNSCOM zcela vyloučil.
Na rozdíl od většiny ostatních arabských zemí podpořila Saúdská Arábie americko-britské raketové útoky na vojenské cíle v Iráku, a to v naději, "že nastane změna režimu v Bagdádu". Saúdskoarabský oficiální zdroj ujistil, že britské a americké bombardéry nepodnikaly útoky z území Saúdské Arábie. Zdůraznil, že spojenecké letouny startující ze základen na jejím území prováděly pouze průzkumné operace nad Irákem.
Saúdská Arábie označila Bagdád za jediný subjekt, který nese odpovědnost za bombardování, a to proto, že odmítal spolupracovat se zbrojními inspektory OSN a tím neplnil rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Saúdský tisk každý den během operace Pouštní liška vyzýval ke svržení iráckého prezidenta a deník Ukáz včera dokonce naznačil lítost, že nálety již skončily.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist