Počet pacientů používajících "inzulínová pera" výrazně vzrostl

Dražší inzulín s doplatkem

* Dosud byly plně hrazeny všechny formy inzulínu včetně podávaných tzv. inzulínovými pery. Od 1. ledna bude "humánní inzulín" bez doplatku jen ve formě klasických ampulí.
Praha (ika)
Na příkladu inzulínových per, která jsou pro pacienta podstatně méně obtěžující než injekce, lze dokumentovat, že peněz v systému veřejného zdravotního pojištění není dost na to, aby všichni pacienti mohli mít tuto formu aplikace inzulínu plně hrazenou. Od 1. ledna budou podle informace Ministerstva zdravotnictví diabetici, kteří tento způsob aplikace humánního inzulínu doposud užívali jako plně hrazený ze zdravotního pojištění, doplácet asi 70 Kč měsíčně. Pokud u této formy podání inzulínu zůstanou. Nebude se to však týkat všech, kteří ji používají. Jak uvedl vedoucí oddělení regulace léčiv Michal Prokeš, byly vybrány skupiny pacientů, pro něž je tato aplikace nejvhodnější z hlediska jejich zdravotního stavu. Jde o mladistvé do 18 let léčené více než dvěma dávkami inzulínu denně, diabetiky 1. typu léčené inzulínem intenzívně a diabetiky, jejichž zdravotní stav znemožňuje aplikaci inzulínu stříkačkou (například porucha zraku atd.).
"Ostatní pacienti budou mít od 1. ledna 1999 vždy možnost obdržet plně hrazený humánní inzulín, to znamená bez doplatku ve formě klasických ampulí, nebo by si mohli zvolit jinou formu, ale s doplatkem. Vysoce čištěný "zvířecí" inzulín je základním lékem a ten je samozřejmě bez doplatku," informuje Prokeš.
V ČR je nyní asi 630 tisíc diabetiků, z nichž asi 75 tisíc se neobejde bez inzulínu. Z toho kolem 25 tisíc zatím užívalo inzulínová pera. Od ledna by si na ně měla doplácet třetina, to je kolem šesti tisíc pacientů. Svaz diabetiků se snaží, aby k této změně nedošlo. Zvažuje dokonce, že se kvůli tomu obrátí na Ústavní soud. Plně hradit všechny formy inzulínu, včetně drahých, podávaných inzulínovými pery, bylo možné podle Prokeše do té doby, než se užívání inzulínu těmito pery rozšířilo tak rychle, že dnes již není možno nadále plně hradit tento druh inzulínu v dosavadní výši všem pacientům. Za 1. pololetí 1997 bylo vynaloženo na humánní inzulíny 185 miliónů korun, za stejné období v roce 1998 tato suma již činila 231 miliónů korun," uvedl Prokeš.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist