Digitální technologie přinášejí změny do stylu a účinnosti práce podnikových manažerů

Vnitropodnikovou komunikaci ovlivňuje stále větší měrou intranet

* Bezporuchová výměna informací, komunikace, se v době informační revoluce stává podmínkou fungování prakticky každé firmy. Petr Stránský, ředitel národní konference Enterprise Internet Strategy Forum 1998, která proběhne příští týden v Praze, vidí řešení tohoto problému ve využití intranetu.
Klíčovým procesem rychlého rozvoje civilizace se všemi jeho pozitivními i negativními důsledky je výměna informací. V dnešní společnosti význam komunikace a její dopad na každého jedince dramaticky stoupá a je také páteří úspěšného působení všech typů organizací. Bohužel se velmi často na tuto skutečnost pozapomíná a důsledkem jsou známé "dezinformační" šumy a špatná práce s informacemi, což značným způsobem omezuje efektivní činnost firem.
Úspěšné řízení každé společnosti nespočívá zdaleka jen v udílení příkazů podřízeným a jejich postupným přesouváním na nižší stupně či prostého sledování splnění jednotlivých úkolů. Díky rostoucí dynamice ekonomického prostředí se objevuje poněkud jiný model funkce organizací - především vedoucí pracovníci již dávno nevystačí jen s osvědčenými postupy a musí pružně reagovat na změny podmínek a chování dalších subjektů. K tomu ale potřebují mít po ruce včas strategické informace, ať už z vnějších zdrojů, nebo častěji důležitá data o chodu vlastní firmy.
Protože při rostoucí velikosti společnosti není možné, aby byla veškerá činnost kompletně řízena z jediného centra, je nutné, aby její určité části byly řízeny víceméně nezávisle na ústředí a ostatních součástech firmy. Při této samostatnosti je ovšem zároveň nutné zajistit, aby všechna oddělení firmy sledovala a naplňovala celkový strategický cíl organizace a ve styčných bodech navzájem spolupracovala. Tato spolupráce musí být nicméně pružná a nesmí její účastníky zatěžovat (zejména časově) a přímo vázat provoz jednotlivých částí firmy na sebe (pokud to samozřejmě nevyplývá z nutnosti předávání části výrobků k dokončení apod.).
Pro zajištění flexibilního řízení na základě reflexe změn, určité nezávislosti různých oddělení společnosti a přehledu o skutečných datech o chodu organizace je co nejdokonalejší výměna informací - komunikace nezbytností. Může se zdát, že uvedené skutečnosti jsou dostatečně jasné a srozumitelné, ale zajištění hladkého toku informací je poněkud problematické. Při klasickém "papírovém" způsobu dochází téměř neustále k tomu, že právě ta data, která jsou důležitá, se nedostanou včas k tomu, pro koho jsou určena. V současné době je již velmi nesnadné určit, jaká informace může komu, jak a kde být užitečná. K tomu se přidává problém, že tyto informace se během své cesty velmi snadno ztratí.
Díky rozšiřování výpočetní techniky je možné se orientovat na elektronické zpracování dat a jejich následnou distribuci. Nejlépe pomocí kombinace elektronické pošty a nejrůznějších dokumentů (soubory textových editorů nebo tabulkových procesorů). Nicméně ani poté není vyhráno.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist