Malířem ve volném čase

* V aukční síni Sotheby's v Londýně se od 5. do 17. ledna koná unikátní výstava, nazvaná Malování jako koníček. Organizátoři na ní shromáždili víc než 100 obrazů, které od roku 1915 do své smrti v roce 1965 vytvořil britský ministerský předseda Winston Churchill.
Výstava prací Winstona Churchilla, pořádaná nyní v Londýně, má připomenout 50. výročí dne, kdy byl tento slavný malíř-amatér zvolen čestným členem Královské akademie umění. Součástí této dosud největší výstavy Churchillových prací se staly zápůjčky ze soukromých sbírek z celé Británie a z bývalého Churchillova sídla v Chartwellu, které dnes patří Národnímu fondu.
K malování se Churchill uchýlil poté, kdy byl donucen rezignovat na funkci prvního lorda admirality. Neměl žádné umělecké vzdělání. Z jeho amatérského zaujetí pro malířství se však vyvinula celoživotní vášeň. Ve svém známém eseji Malování jako koníček (Painting as a Passtime) Churchill napsal: "Bez malování bych byl nepřežil. Nedokázal bych unést tíhu věcí veřejných."
Maloval ve volném čase: na cestách, o dovolené nebo během návštěv u přátel. Rád se inspiroval v Maroku, Egyptě, Benátkách a na Riviéře. Často zobrazoval okolí svého domova v Chartwellu. Maloval zátiší, zahrady, budovy, portréty a pohledy do krajiny.
V roce 1925 přihlásil anonymně do amatérské výtvarné soutěže svůj olej Zimní slunce v Chartwellu. Obraz získal první cenu, i když porota o něm nejprve pochybovala, protože ho považovala za příliš dobrý, než aby byl dílem amatéra. V roce 1947 poslal Churchill - opět anonymně - dva své obrazy do Královské akademie umění. Jedním z nich bylo zmíněné Zimní slunce. Oba byly přijaty. O rok později otiskl svůj slavný esej Malování jako koníček a byl jednomyslně zvolen čestným členem akademie. O deset let později putovala po Spojených státech výstava Churchillových obrazů, připravená na osobní popud prezidenta Eisenhowera. Setkala se s takovým úspěchem, že byla poté poslána ještě do Kanady, Austrálie a na Nový Zéland. V následujícím roce se v Královské akademii v Londýně konala Churchillova autorská výstava, která přilákala 141 tisíc návštěvníků.
"Umění je základní součástí plnohodnotného života národa," prohlásil Winston Churchill v roce 1953 ve svém projevu před členy Královské akademie. Podle svého přesvědčení se choval i v době hrozící invaze ve druhé světové válce. Když v roce 1940 ředitel Národní galerie v Londýně Kenneth Clark navrhl, že by se obrazy měly odvézt do bezpečí do Kanady, Churchill oponoval: "Ne, ukryjte je do jeskyní a do sklepů. Ani jediný obraz se nesmí vyvézt. My Němce porazíme."
"Malíři jsou šťastní lidé, protože nikdy nebudou trpět osamělostí. Světlo a barvy, mír a naděje budou jejich společníky až do konce jejich dnů," napsal Winston Churchill ve svém eseji Malování jako koníček. V jeho případě to platilo doslova.

Stranu připravila Naďa Klevisová

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist