C. G. Jung: Archetypy a nevědomí
* S druhým svazkem výboru z díla významného švýcarského psychologa, zakladatele "hlubinné psychologie", přichází brněnské Nakladatelství Tomáše Janečka. Stejně jako v případě prvního svazku odvedlo nakladatelství vysoce kvalitní práci a zájemci o Jungovo dílo tak mají v ruce další knihu, shrnující nejdůležitější autorovy texty.
(ip)
Druhý svazek je zasvěcen Jungovu v mnoha ohledech klíčovému tématu - archetypům a nevědomí. Jsou v něm zahrnuty práce, v nichž autor vysvětluje své pojetí nevědomí, jemuž - na rozdíl od svého velkého učitele a později oponenta Sigmunda Freuda - nepřisuzuje čistě individuální etiologii, nýbrž v něm spatřuje i velice archaické vrstvy, pro něž razí pojem "kolektivní nevědomí" a které považuje za univerzálně sdílené dispozice, společné celému lidstvu bez rozdílu ras nebo kultur. Do výboru byly dále zařazeny práce vysvětlující povahu archetypů jako zděděných možností představ, analogických instinktům, a studie, zaměřené k výkladu některých dominantních archetypů, spjatých s tématy matky a dítěte. Čtenář též v knize nalezne zevrubné vysvětlení Jungova konceptu animy jako jednoho ze dvou základních principů lidské duše. V závěru výboru jsou zařazeny studie věnované "fenomenologii ducha v pohádkách", vysvětlení Jungova pojetí "transcendentní funkce" a "synchronicity".
Jungovo dílo je důležité a zajímavé nejen pro odborníky, ať již z oblasti psychologie nebo z různých spřízněných humanitních oborů (například dějin umění), nýbrž i pro všechny vážné zájemce o lidskou kulturu obecně, pro ty, jimž leží na srdci její udržení a rozvoj. Tento zájem je přirozeně podmíněn univerzálním charakterem Jungova myšlení a jeho snahou o podtržení důležitosti lidské psychiky: "Když psyché ztrácí rovnováhu," říká v závěru práce Teoretické úvahy o podstatě duševna, "nenarušuje pouze řád přírody, ale ničí i své vlastní dílo. Proto má pečlivé respektování duševních faktorů význam pro obnovu rovnováhy nejen v individuu, nýbrž i ve společnosti; jinak destruktivní tendence snadno získají převahu. Jako je atomová bomba dosud nedostižným prostředkem k masovému fyzickému ničení, tak vede chybný vývoj psýché k masovému duševnímu zpustošení."
C. G. Jung: Výbor z díla, II. svazek, Archetypy a nevědomí. Z německých originálů přeložili Eva Bosáková, Kristina a Jan Černí. Nakladatelství Tomáše Janečka, Brno 1997. Váz., stran 437, cena 290 Kč.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist